Porady

Czy wynajem samochodu się opłaca?

samochód

Usługa wynajmu samochodu z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z takiej możliwości korzystają osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Ci pierwsi najczęściej wybierają opcję krótkoterminową. Firmy z kolei decydują się na wynajem długoterminowy. Dla wielu przedsiębiorców jest to znacznie lepsze rozwiązanie w porównaniu z leasingiem aut. Na czym wynajem samochodu rzeczywiście polega i czy naprawdę się opłaca?

Na czym polega wynajem samochodu?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na długoterminowy wynajem samochodów. Wynika to z tego, że taka możliwość jest dla nich po prostu opłacalna. Na czym taki wynajem polega? W pewnym sensie przypomina usługę leasingu operacyjnego. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku wynajmu nie ma możliwości wykupu auta po wygaśnięciu umowy wynajmu. Wielu przedsiębiorców zaznacza jednak, że takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze w porównaniu z leasingiem. Wypożyczalnie samochodów biorą na siebie wszelkie kwoty związane z usługami dodatkowymi, jak serwisowanie, przeglądy techniczne, ubezpieczenie czy naprawy. Jedyny koszt i obowiązek spoczywający na wynajmującym auto to regularne opłacanie rat za wynajem samochodu. Daje to dużo większą przewidywalność finansową, co dla każdego przedsiębiorcy jest bardzo ważne. Brak dodatkowych kosztów to na pewno duża zaleta wynajmu auta, która sprawia, że rzeczywiście ta opcja się opłaca. Nie stanowi jednak jedyną korzyść.

Jakie są zalety wynajmu samochodu?

Jedna, stała miesięczna opłata przez cały okres trwania umowy wynajmu jest z pewnością ogromną zaletą. Pozwala na jasne i łatwe określenie rocznego kosztu wynajmu samochodu. Poza miesięczną ratą liczyć należy się jedynie z kwotą przeznaczoną na tankowanie auta. Wśród zalet posiadania pojazdu z tego źródła wymienić trzeba na pewno kompleksową obsługę. To wypożyczalnia bierze na siebie zapłatę wszystkich kwot związanych z serwisowaniem wynajętego samochodu. Przedsiębiorca, który wynajął auto, nie musi ponosić kosztów związanych choćby z corocznym przeglądem technicznym. Kolejną zaletą jest brak konieczności wniesienia wkładu własnego przy podpisywaniu umowy. Taki obowiązek często stosują firmy leasingowe. Wynajmując auto, nie występują zatem żadne dodatkowe opłaty już na starcie. Mówiąc o pieniądzach, nie można zapomnieć także o tym, że całą miesięczną ratę wpisać można w koszty uzyskania przychodu, co daje niemałe korzyści podatkowe. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o szerokiej ofercie wypożyczalni samochodów. Dzięki temu wynająć można takie auto, które najlepiej odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Wystarczy zapoznać się z ofertą mniejsca, gdzie wypożyczysz samochody Ostrołęka.

Dla kogo wynajmem samochodu?

Wynajem aut to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Jednak nie tylko oni z takiej możliwości korzystają. Samochody wypożyczane są także przez osoby fizyczne. Dlaczego także prywatny wynajem auta to dobra opcja? Po pierwsze, często jest to dużo tańsze rozwiązanie w porównaniu z zakupem samochodu na własność. Decyzja o własnych czterech kółkach to zawsze spory wydatek, który dla wielu osób stanowi barierę nie do pokonania. Także kredyt nie rozwiązuje tu problemu. Jego koszty są bowiem często dużo większe w porównaniu z kwotą, którą trzeba przeznaczyć na wynajem auta. Po drugie, wypożyczenie to możliwość użytkowania nowego i nowoczesnego samochodu, którego zakup byłby po prostu niemożliwy. Po trzecie, nie trzeba się martwić takimi problemami, jak koszty serwisowania, przeglądów czy ubezpieczenia.

Wynajem samochodu – czy to się opłaca?

Wynajem samochodu wiąże się z konkretnymi i wymiernymi korzyściami. To świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą użytkować nowy oraz dobrze wyposażony pojazd bez konieczności angażowania swoich oszczędności bądź zaciągania kredytu. W przypadku przedsiębiorstw jest to dodatkowo możliwość odpisania kosztów wynajmu auta od podatku. Warto zatem zapoznać się z ofertą wypożyczalni samochodów, choćby np. w Ostrołęce, gdzie znajdziesz szeroką gamę modeli.

Podobne artykuły