Porady

Domena a hosting – różnice

hosting

Domena i hosting to pojęcia, z którymi musi zmierzyć się każda osoba chcąca założyć i prowadzić własną stronę internetową. Nawet jeśli zamierzasz powierzyć tworzenie witryny komuś innemu, warto wiedzieć, co oznaczają oba te terminy oraz jaka jest między nimi różnica. Bardzo często używane są one w nieodpowiednim kontekście i mylone ze sobą, ale absolutnie nie oznaczają tego samego. Sprawdź, co to jest hosting, a co to domena. 

Czym jest domena?

Domena to unikalny adres, który prowadzi do strony internetowej i widoczny jest w pasku przeglądarki. Nie może być on zduplikowany ani dzielony z inną witryną. Domena może wyglądać tak www.nazwadomeny.pl lub tak www.nazwadomeny.com. Końcówka „pl” przeznaczona jest dla polskich stron kierowanych do polskiej wersji wyszukiwarki. Natomiast końcówka „com” jest uniwersalna i korzysta się z niej na całym świecie. 

To Ty, jako właściciel strony możesz wybrać, jak będzie wyglądała Twoja domena. Przy jej tworzeniu warto wziąć pod uwagę grupę docelową. Adres strony powinien być łatwy do zapamiętania i mieć związek z treścią strony. Nie powinien składać się z przypadkowych i nielogicznych znaków. Dzięki temu użytkownicy łatwiej będą mogli trafić do Twojego serwisu. Domena a hosting to dwie zupełnie różne kwestie, o czym przekonasz się za chwilę.

Tak naprawdę domena jest częścią adresu URL, który wyświetla się w pasku przeglądarki. Cały adres zazwyczaj wygląda tak: https://www.nazwadomeny.pl. Przedrostek „https” to protokół sieciowy. Jego obecność oznacza, że strona zabezpieczona jest certyfikatem SSL, dzięki czemu przetwarzanie danych jest bezpieczne. Jednak aby trafić do serwisu, wystarczy wpisać wyłącznie nazwę domeny. 

Czym jest hosting?

Hosting a domena to nie to samo, choć dotyczą jednego zagadnienia – publikowania strony w sieci. Bez nich internauci nie trafią do serwisu, ponieważ nie będzie on znajdował się w publicznej przestrzeni internetowej. 

Jeśli porównamy tworzenie i publikowanie strony do budowy domu, to domena będzie jego adresem, a hosting działką, na której stoi. Jest to specjalne wyznaczone miejsce w sieci, w którym znajduje się serwis. Miejsce to nazywamy serwerem, czyli obszarem w sieci, gdzie można przechowywać swoje treści, tak aby były dostępne dla wszystkich internautów.

Serwer możesz mieć własny (specjalny komputer podłączony do sieci przez 24 godziny na dobę) lub wynająć go w firmie hostingowej. Do wyboru są takie opcje jak: 

  • Hosting współdzielony – strona dzieli miejsce na serwerze z innymi serwisami. Jest to najtańsza opcja, która sprawdzi się do niewielkich stron informacyjnych. Wydajność jest mocno ograniczona, do tego istnieje większe ryzyko ataku hakerskiego. 
  • Hosting VPS (Virtual Private Server) – to własna przestrzeń na serwerze. Taka opcja jest droższa od hostingu współdzielonego, ale tańsza od serwera dedykowanego. W tym przypadku nie dzielimy adresu IP z innymi. Każdy właściciel serwisu może korzystać z własnych zasobów pamięci i wydajności. VPS o odpowiednich parametrach sprawdzi się nawet dla rozbudowanych platform e-commerce.   
  • Serwer dedykowany – jest najdroższą i najbardziej zaawansowaną ze wszystkich opcji. Właściciel strony otrzymuje swój własny serwer, którym nie dzieli się z nikim innym. Zapewnia on największe bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad witryną. 

Zamierzasz założyć własny serwis internetowy? Jeśli interesuje Cię tani hosting WWW – hostinghouse.pl to strona dla Ciebie. Sprawdź ofertę firmy.  

Domena a hosting – różnica

Czym zatem różnią się domena a hosting? Różnica jest spora. Domena to adres, który prowadzi do konkretnego miejsca w sieci, czyli do hostingu (miejsca na serwerze). Hosting może funkcjonować bez nadanej mu przez właściciela domeny – w takiej sytuacji adresem prowadzącym do strony będzie nazwa zarejestrowanego hostingu. Nie jest to jednak przyjazne dla użytkowników, a także dla robotów indeksujących. Przy pozycjonowaniu konieczna byłaby optymalizacja takiego adresu. 

Domena bez hostingu nie ma natomiast żadnego sensu, bo będzie to adres prowadzący donikąd. Zarówno domenę, jak i hosting możesz wykupić u firmy udostępniające serwer. Koszty domeny to kilkadziesiąt złotych rocznie. Ceny hostingu zależą od jego rodzaju i parametrów, prosty hosting współdzielony otrzymasz za 100-200 złotych rocznie.   

Podobne artykuły