Porady

Jak biegać, aby schudnąć?

Ostatnimi czasy w krajach rozwiniętych można zauważyć tendencję społeczeństwa do tycia. Z tego powodu wiele osób postanawia wziąć się za swoje ciało i schudnąć. Istnieje masa sposobów, by skutecznie to zrobić, jednak praktycznie zawsze chodzi o połączenie dobrej diety oraz aktywności fizycznej. Jeżeli szukasz ruchu, to jogging jest świetnym pomysłem. Jak powinno się biegać?

Bieganie jest ostatnimi czasy bardzo popularne, czemu nie można się dziwić. Przede wszystkim jest to związane z faktem, że trenować można wszędzie. Dochodzi do tego także niska cena związana z tym sportem. Jedyne, czego potrzebuje biegacz to dobre obuwie i lekka odzież. Jednak dlaczego przy tym wszystkim można liczyć na redukcję wagi? Podczas biegania pracuje wiele mięśni, a poprzez wysiłek organizm potrzebuje większych ilości energii. Ta jest dostarczana również z tkanki tłuszczowej. Chodzi głównie o brzuch, biodra, pośladki i uda, czyli miejsca, w których tkanka ta wyjątkowo szybko się buduje.

Jeżeli nie wiesz, jak poprawnie biegać, żeby schudnąć, to nie jest to nic trudnego. W tym przypadku najważniejszy jest czas, ponieważ na początku wysiłku organizm pobiera energię z węglowodanów, a nie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu uznaje się, że około po 25 minutach spalana jest w większości owa tkanka, a nie wspomniane węglowodany. Z tego powodu powinno się na bieganie poświęcać więcej czasu niż 40 min. Oczywiście, na samym początku ciało może nie pozwolić na tak długi wysiłek. Z tego powodu warto zacząć od małych kroków. Przez to pierwszy bieg może na przykład trwać zaledwie 15 minut, a następnie czas ten należy wydłużać.

Każdy człowiek może na własnej skórze wypróbować bieganie. Jakie tempo będzie odpowiednie? Prawidłowa technika biegu nie jest wymagająca. Uznaje się, że dobrze robi bieganie interwałowe. Oznacza to, że na przykład przez minutę należy biec szybko, a później minutę truchtać lub maszerować. Późniejsze treningi powinny się wydłużać. Co najmniej do momentu, kiedy komfortowo można biec przez około godzinę.

Technika biegania to jedno, jednak bardzo ważne jest przy tym posiadanie kilku istotnych nawyków. Chodzi na przykład o fakt, że nie powinno się biegać na czczo. Dlaczego? Może dojść do sytuacji, że organizm spali nie tylko tkankę tłuszczową, ale również mięśniową, ponieważ będzie miał zapotrzebowanie na obecne w niej aminokwasy. Przez to uważa się, że około pół godziny przed bieganiem powinno się zjeść posiłek. Nie musi on być bardzo syty, dlatego w wielu przypadkach wystarczy chociażby banan z jogurtem i musli.

Kluczem do sukcesu jest także systematyczność. Chodzi przede wszystkim o to, że bieganie może nierzadko zwiększać spalanie tkanki tłuszczowej nawet na czas, kiedy się nie biega, czyli na przykład kolejnego dnia, kiedy człowiek spędza czas w pracy, a nie na treningu. Z tego powodu uznaje się, że biegać powinno się 3 lub cztery razy w tygodniu w miarę równych odległościach, czyli np. co drugi dzień.

Podobne artykuły