Zdrowie

5 najczęstszych chorób układu krążenia

Serce pracuje bez przerwy całe nasze życie, a w ciągu godziny przetacza około 350 litrów krwi. Zwiększone tempo życia oraz niepoświęcanie wystarczającej uwagi ciału odbijają się na naszym zdrowiu, w tym na naszym sercu i całym układzie krwionośnym. Poznaj najczęstsze choroby układu krążenia.

Najczęstsze choroby układu krążenia – przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny śmierci Polaków, choroby układu krążenia plasują się na pierwszym miejscu listy. Do tego stanu rzeczy przyczyniamy się sami, nie stosując się do zasad zdrowego trybu życia. Nadal wolimy leczyć, niż zapobiegać. Tymczasem kluczowa jest profilaktyka i regularna kontrola stanu zdrowia. Dużo informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia znajdziesz na stronie Termedia: https://www.termedia.pl/.

Najczęstsze choroby układu krążenia są spowodowane przez palenie tytoniu, zbyt małą aktywność fizyczną, narażenie na stres. Czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednie odżywianie się: nadwaga lub otyłość oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu przyczyniają się do rozwoju chorób serca. Znaczenie mają również czynniki genetyczne.

Nadciśnienie, miażdżyca i choroba wieńcowa

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą niebezpieczną, a także podstępną, gdyż przez dłuższy czas może nie powodować wyraźnych, widocznych objawów. Przy nadciśnieniu możemy uskarżać się na ból głowy, duszności i zawroty głowy. Do innych symptomów tej choroby należą: ciągłe zmęczenie, szumy w uszach, mroczki przed oczami. Nadciśnienie tętnicze polega na tym, że pompowana krew „zbyt mocno naciska” na ścianki tętnic, przez które przepływa. Wartości powyżej 140/90 mm Hg oznaczają nadciśnienie. Najpoważniejszą konsekwencja nieleczonego nadciśnienia może być wylew krwi do mózgu (zwany też udarem krwotocznym mózgu).

Najpowszechniejsze rodzaje chorób układu krążenia obejmują między innymi miażdżycę. Miażdżyca polega na tym, że wewnątrz tętnic powstają zmiany zwyrodnieniowe i gromadzą się lipidy (związki chemiczne, do których zaliczają się np. tłuszcze). Z czasem tzw. blaszka miażdżycowa staje się coraz większa i wapnieje. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić nawet do zablokowania naczynia krwionośnego i niedokrwienia narządów.

Kiedy miażdżyca dotknie naczynia wieńcowe (czyli takie, które dostarczają natlenioną krew do serca, żeby mogło ono pracować), mówimy o kolejnym schorzeniu: chorobie niedokrwiennej serca (chorobie wieńcowej). Choroba wieńcowa może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Zawał polega na zamknięciu któregoś z naczyń wieńcowych, wskutek czego serce nie otrzymuje tlenu i dochodzi do jego martwicy. Zawał jest poważnym zagrożeniem życia.  W wypadku zawału kluczowe jest szybkie udzielenie pomocy medycznej pacjentowi, gdyż z czasem obszar dotknięty martwicą powiększa się. Typowy objaw zawału serca to ból w klatce piersiowej, a czasami duszność lub omdlenie.

Zaburzenia rytmu, nerwica serca

Najczęstsze choroby układu krążenia obejmują także zaburzenia rytmu serca. Jeśli serce pracuje zbyt szybko, mamy do czynienia z tachykardią, jeżeli zbyt wolno – z bradykardią. Czasami zdarza się, że problemem jest brak rytmiczności pracy serca, to znaczy uderza ono nieregularnie (arytmia). Mogą wystąpić dodatkowe skurcze serca – jest to tzw. częstoskurcz. Zaburzenia rytmu serca mogą być spowodowane np. chorobami tarczycy czy podwyższonym poziomem potasu we krwi. Należy je leczyć, gdyż z czasem powadzą do niewydolności mięśnia sercowego. 

Wymieniając rodzaje chorób układu krążenia, rzadko wspominamy o nerwicy serca. Jest to schorzenie psychosomatyczne – to znaczy, że poprzez objawy cielesne wyrażają się nasze reakcje psychiczne. Nerwica serca objawia się bólem w klatce piersiowej i dusznościami. Dlatego tak często pacjenci biorą ją za zawał serca. Tymczasem jest ona spowodowana stresem i silnymi emocjami.

Wszystkie rodzaje chorób układu krążenia wymagają specjalistycznej interwencji medycznej. Jeśli podejrzewasz u siebie takie schorzenie, zwróć się o pomoc lekarską. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu wyników badań. Dzięki monitorowaniu ciśnienia tętniczego czy poziomu cholesterolu będziesz żyć dłużej.

Podobne artykuły