Zdrowie

Przed czym chroni maseczka chirurgiczna?

Maseczki chirurgiczne są jednym z najchętniej wykorzystywanych rodzajów maseczek we współczesnej medycynie. Dzieje się tak z tego względu, że świetnie chronią przed różnego rodzaju drobnoustrojami, ale też infekcjami. W ten sposób zabezpieczają się przede wszystkim te osoby, które mają regularną styczność z chorymi. W związku z tym jednorazowe maseczki chirurgiczne wykorzystywane są m.in. w szpitalach, ośrodkach zdrowia i wszelkich placówkach medycznych. Na salach operacyjnych zdecydowanie najczęściej korzysta się z maseczek chirurgicznych typu II, które wykonuje się ze specjalnej włókniny polipropylenowej.

Maseczki chirurgiczne – jakimi zaletami się charakteryzują?

Maseczki medyczne charakteryzują się wieloma zaletami. Przede wszystkim bardzo łatwo się je zakłada, a ponadto wykazują się naprawdę sporą skutecznością. Spełniają normy europejskie, a ich stopień filtracji bakteryjnej waha się w granicach 98 procent, co jest jak najbardziej zadowalającym wynikiem. Maseczki stanowią doskonałe źródło ochrony zarówno dla lekarzy, jak i dla samych pacjentów. Nic dziwnego, że w placówkach medycznych są niezastąpione.

Maski chirurgiczne chronią przede wszystkim przed wszelkimi zakażeniami, które przenoszone są drogą kropelkową. Maski ochronne na twarz zakłada się nie tylko na usta, ale również na nos, tak aby zasłonić całą twarz. Nie jest to trudne, a przy okazji nie trzeba obawiać się o swobodne oddychanie, ponieważ regularny oddech nie będzie w żadnym stopniu zakłócony. Maseczki są też niezwykle odporne na przesiąkanie, więc nie trzeba się tego obawiać. Dodatkowym atutem takich wyrobów medycznych jest ich specjalne wyprofilowanie, dzięki czemu bez problemów dopasowują się do kształtu twarzy użytkownika. Tym samym poruszanie się w takiej maseczce np. na zamkniętym oddziale lekarskim nie jest żadną trudnością i łatwo się do tego przyzwyczaić.

Maski ochronne na twarz – przed czym mogą ochronić?

Jak już zostało wspomniane, maseczki chirurgiczne mogą ochronić przede wszystkim przed:

  • zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową,
  • infekcjami,
  • licznymi drobnoustrojami,
  • groźnymi bakteriami,
  • patogenami.

Regularne stosowanie maseczek w placówkach medycznych jest koniecznością, zwłaszcza w przypadku przebywania z osobami, u których stwierdzono obecność jakichkolwiek wirusów.Maski chirurgiczne ograniczają transmisję wirusa i zapewniają bezpieczeństwo nie tylko osobie noszącej maseczkę, ale też osobom postronnym. W szpitalach zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów i infekcji jest bardzo ważne, ze względu na zdrowie personelu i pacjentów. Jednorazowe maseczki chirurgiczne muszą być prawidłowo zakładane, a gdy już znajdą się na twarzy, absolutnie nie można ich dotykać gołymi rękoma. Po zdjęciu powinny być poddane natychmiastowej utylizacji. Oczywiście, można się też wyposażyć w maseczki wielokrotnego użytku.

Maski chirurgiczne – czym jeszcze się wyróżniają?

Maseczki medyczne nie należą do najdroższych, ale za to ich skuteczność stoi na bardzo wysokim poziomie. Maski są chętnie stosowane m.in. przez chirurgów, ale też przez cały personel medyczny. Nie wprowadzają żadnych ograniczeń w pracy służb medycznych, a pozwalają ochronić się przed bakteriami i bardzo poważnymi infekcjami. Maseczki stworzone są z materiałów, które umożliwiają swobodne przepuszczanie powietrza, ale zatrzymują bakterie i wirusy. Dodatkowo świetnie się dopasowują do twarzy, więc nikt nie będzie miał problemów z tym, aby nabyć dla siebie lub dla członka swojej rodziny, odpowiednią maseczkę ochronną na twarz.

Podobne artykuły