Porady

Co kupić dziecku na urodziny?

urodziny

Urodziny są dla każdego dziecka wyjątkowym przeżyciem. Każde dziecko liczy w tym dniu na tort ze świeczkami, świetną atmosferę i wymarzony prezent. Co kupić dziecku na urodziny, żeby prezent wzbudził radość obdarowanego? Czym kierować się, dokonując wyboru?

Jak wybrać prezent urodzinowy dla dziecka?

Zastanawiając się nad tym, co można kupić dziecku na urodziny, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych należą:

  • Wiek dziecka – zabawka powinna być dopasowana do możliwości manualnych i poznawczych dziecka w określonym wieku;
  • Zainteresowania malucha (to dużo ważniejsze niż płeć dziecka);
  • Koszt wybranego prezentu oraz jego wielkość (zbyt duże gabaryty prezentu dla dziecka zajmującego malutki pokoik mogą być kłopotliwe).

Szczególnie ważny jest wiek obdarowywanego. Zupełnie inne są potrzeby i możliwości rozwojowe niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, a inne w przypadku dużo bardziej samodzielnych siedmio- czy ośmiolatków. Zabawka dobrana do wieku to taka, która fascynuje i zajmuje uwagę obdarowanego, nie stwarzając jednocześnie żadnego zagrożenia. Na pierwsze urodziny sprawdza się więc zabawki z miękkim materiałów, o zaokrąglonych krawędziach i bez drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. W przypadku starszych jubilatów, dużo większą rolę odgrywają pasje i zainteresowania obdarowywanych.

Co można kupić dziecku na urodziny, a czego unikać?

Prezent dla dziecka na urodziny wcale nie musi być zabawką, choć najmłodsi zwykle najbardziej się z nich cieszą. Poza maskotkami, lalkami i samochodzikami, sprawdzą się również:

  • gry planszowe i interaktywne;
  • książki i audiobooki;
  • zestawy do zabaw na świeżym powietrzu;
  • klocki, układanki, sortery, puzzle;
  • sprzęt sportowy (np. nowe piłki, rowerki).

Chcąc sprawić radość małym miłośnikom motoryzacji, warto pomyśleć o pojazdach, którymi dziecko może jeździć samodzielnie. Z samochodu lub traktorka na pedały, takiego jak https://maludas.pl/c/118/traktorki-na-pedaly-pojazdy.html, ucieszą się nie tylko chłopcy.

Wybierając prezent dla dziecka, warto zrezygnować z zabawek o niesprawdzonym pochodzeniu, nieposiadających odpowiednich atestów i wszystkich, które sprawiają wrażanie nietrwałych i niebezpiecznych. Dzieci często poddają swoje zabawki bardzo intensywnej eksploatacji, dlaczego solidne wykonanie i bezpieczeństwo materiałów, z których zostały one wykonane, ma ogromne znaczenie. Poza tym lepiej zrezygnować z wielkich ilości słodyczy. Kolejną paczkę cukierków czy sklepowych żelków, lepiej zastąpić owocami i wspólnie spędzonym czasem.

Co warto kupić dziecku na urodziny – zestawy do wspólnej zabawy

Dzieci uwielbiają wspólną zabawę z rówieśnikami. Wybór prezentu, którym umożliwi interakcję z innymi dziećmi, może się więc okazać strzałem w dziesiątkę. W zależności od zainteresowań maluchów sprawdzić mogą się zestawy naczyń kuchennych i akcesoriów do gotowania, dzięki którym dzieci stworzą własną restaurację. Zabawkowe kasy fiskalne są świetne podczas zabawy w sklep, a zestawy dla mechaników, lekarzy lub fryzjerów pozwolą dzieciom wcielić się w inne wymyślone role ze świata dorosłych. Podobną rolę spełnić mogą wszelkie gry planszowe. Dzięki nim dzieci skupia się przez dłuższy czas na zabawie i zdrowej rywalizacji. Rodzinne granie w planszówki to świetny sposób na spędzanie czasu razem i tworzenie radosnych wspomnień.

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, co można kupić dziecku na urodziny. Wybór powinien każdorazowo w jak największym stopniu uwzględniać potrzeby, preferencje i zainteresowania obdarowywanego dziecka. Miłośnik czytania ucieszy się z kolejnej książeczki z ulubionej serii lub przytulanki, przedstawiającej ulubionego bohatera. Dziecko, które zafascynowane jest motoryzacją, ucieszy się z pojazdu na pedały lub własnej skrzynki z narzędziami. Na pewno znajdą się również fani gier planszowych i interaktywnych albo miłośniczki koników pony i lalek.

Ważne, aby prezent był bezpieczny i przemyślany. Urodziny obchodzi się przecież raz w roku, warto więc poświęcić na jego wybór nieco więcej czasu. Radość obdarowanego dziecka jest przecież bezcenna.

Podobne artykuły