Porady

Co zobaczyć i gdzie zjeść w Górze Kalwarii?

podróż

Góra Kalwaria to niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim, mieszczące się na południe od Warszawy. Miasto leży w pobliżu Wisły oraz na przecięciu dróg krajowych 79 i 50. Świetna infrastruktura drogowa sprawia, że dotrzesz tu bardzo szybko.

Jednak pomimo dobrej komunikacji wielu osobom Góra Kalwaria kojarzy się z miastem, które mijają w drodze do Warszawy lub opuszczając stolicę. Czy warto zatrzymać się tam na dłużej? Co zobaczyć i gdzie zjeść w Górze Kalwarii? Sprawdź w naszym artykule!

Co zobaczyć w Górze Kalwarii?

Zastanawiasz się, czy warto tu zatrzymać się na dłużej i co zobaczyć w Górze Kalwarii? Na wstępie ważną informacją, jest to, że miasteczko ma niewielkie rozmiary. Oznacza to, że większość ciekawych obiektów znajduje się stosunkowo blisko siebie. Dzięki temu nie musisz się martwić o miejsce na pozostawienie samochodu czy tracić czas na jego parkowanie. Możesz po prostu przyjechać do miasta i zostawić pojazd w jednym miejscu.

Wszędzie dostaniesz się o własnych nogach, zamieniając zwiedzanie Góry Kalwarii w przyjemny spacer.  Droga od jednego zabytku do drugiego zajmie Ci najwięcej kilkanaście minut. Odwiedziny tego miasteczka polecamy szczególnie wiosną i latem, kiedy temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Co zobaczyć w Górze Kalwarii? Podpowiadamy w dalszej części artykułu!

Góra Kalwaria — co warto zobaczyć?

W mieście w pierwszej kolejności na uwagę zasługują rynek i ratusz. Jeśli lubisz stare, zabytkowe zabudowania, te obiekty warto obejrzeć, zwłaszcza że są utrzymane w dobrym stanie. Po obejrzeniu ratusza i przejściu się po rynku udaj się do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Od lat znajduje się tam woskowa Pieta. Rzeźba została zrobiona w XVI wieku i jest cennym eksponatem.

Leciwym miejscem jest również Pałac Biskupi datowany na XVIII wiek. Budynek przyciąga uwagę nie tylko za sprawą elewacji, ale również dzięki bogatym wnętrzom. Do środka wejdziesz bez problemu. Znajduje się tam obecnie miejska biblioteka.

Jednak spacer po rynku i jego okolicach może być męczący ze względu na sporo miejsc do zobaczenia. Zastanawiasz się, gdzie zjeść w Górze Kalwarii? Czytaj dalej!

Góra Kalwaria — atrakcje

Oprócz ciekawych zabytków Góra Kalwaria ma jeszcze wiele atrakcji dla Ciebie. Jesteś aktywną osobą i nie lubisz siedzieć w miejscu? To świetnie! W takim wypadku zdecydowanie warto skorzystać ze świetnie utrzymanych ścieżek rowerowych należących do Krainy Jeziorki. Nie musisz być zawodowym kolarzem. Jeżeli chcesz wybrać się na wycieczkę, to bez problemu dobierzesz długość i trudność trasy do swoich umiejętności.

Rowerem możesz odwiedzić znajdujący się nieopodal od Góry Kalwarii Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. Na pewno słyszałeś o nim wiele podań, opowieści i legend. Ten obiekt oferuje wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Znajdziesz tam wiele ścieżek edukacyjnych, a jak zgłodniejesz, to ugości Cię restauracja nieopodal zamku.

Martwisz się, że do Góry Kalwarii wybrałeś się bez własnego roweru? To żaden problem! Jednoślad wypożyczysz w Hotelu Koszary. Oprócz pojazdu wynajmiesz tam też kaski, nosidełka czy modele dla najmłodszych.

Góra Kalwaria — zobacz koniecznie!

Co jeszcze warto zobaczyć w mieście? Oto nasza krótka lista pozostałych atrakcji:

  • rodzinny park Planeta Zalesie — mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku;
  • spływy kajakowe Wisłą;
  • Park Linowy w Pęcławiu;
  • Wiatrak Koźlak;
  • budynek dawnej synagogi;
  • Sanktuarium Św. Stanisława Papczyńskiego.

 

Góra Kalwaria – gdzie zjeść?

Wśród miejsc, które warto odwiedzić, kiedy chcesz zjeść w Górze Kalwarii, restauracje czekają na nowych i powracających gości, obiecując nie tylko pyszne potrawy, ale również niesamowity, oryginalny klimat. Zdecydowanie wartym uwagi miejscem jest Złote Runo. Znajdziesz tam smakowite dania z krajów ulokowanych w pobliżu basenu Morza Śródziemnego i Francji. Szef kuchni zawsze zaproponuje coś smacznego z tych rejonów Europy. Co więcej, jeśli planujesz zdecydowanie dłuższy pobyt w Górze Kalwarii niż trwający jeden dzień, warto skorzystać z miejsc noclegowych udostępnianych w hotelu Złote Runo.

Podobne artykuły