Porady

Co zrobić w sytuacji, gdy komputer się nie włącza?

komputer

Komputery całkowicie opanowały nasz świat – ciężko się z tym nie zgodzić. Mamy z nimi do czynienia wszędzie i wykorzystujemy je do różnych celów. W zasadzie nie da się dziś funkcjonować normalnie bez kontaktu z komputerem. W wielu miejscach jest to bowiem podstawowe narzędzie pracy lub nauki. Komputery są wykorzystywane w firmach, szkołach, szpitalach, sklepach i praktycznie nie da się ich pominąć w trwającej obecnie erze cyfryzacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wciąż są to maszyny składające się z wielu elementów, które z różnych przyczyn mogą odmówić współpracy i przestać się uruchamiać akurat wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Co zrobić, kiedy komputer się nie włącza? Kiedy przyda się wizyta w punkcie, którego specjalizacją jest naprawa komputerów (Łódź)? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Naprawa komputerów – Łódź i nie tylko

Ciężko dziś spotkać osobę, która nie miała podobnej sytuacji: podchodzisz do urządzenia, siadasz wygodnie w fotelu, wciskasz przycisk uruchamiania, ale zamiast ekranu ładowania na monitorze jest pustka, a komputer zdaje się w ogóle nie reagować na wciskanie przycisku. Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Może chodzić o krytyczne uszkodzenie któregoś z podzespołów, uszkodzenie zasilacza, problem z poprawnym dopływem prądu, nieodpowiednio zainstalowane komponenty i wiele więcej. Widać więc wyraźnie, że znalezienie źródła problemu w tym przypadku nie jest takie proste, dlatego warto zacząć od eliminacji elementów znajdujących się na zewnątrz komputera.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić bezpieczniki – jeżeli żaden nie jest wyłączony, oznacza to, że nie było nagłego skoku mocy, przed którym bezpieczniki chronią. Następnie warto skontrolować listwę zasilającą, do której wpięte są poszczególne elementy komputera – jeśli nie ma ona śladów uszkodzeń i nie jest wyłączona, to bardzo prawdopodobne, że problem leży po stronie samego komputera.

Dlaczego komputer się nie włącza?

Wiele osób na tym etapie rezygnuje, gdyż obawiają się, że nie podołają wymianie elementów lub doprowadzą do jeszcze większych uszkodzeń. Jeśli jednak masz wiedzę na temat komputerów, będziesz w stanie ocenić m.in. wizualnie, czy nie ma w środku żadnych uszkodzeń, czy przepalonych elementów. Jeżeli natomiast masz umiejętności i znajdziesz usterkę, możesz spróbować wymienić element samodzielnie.

Jeśli nie masz takich możliwości, boisz się lub nie możesz zlokalizować przyczyny niedziałającego komputera, należy zgłosić się do specjalistów, którzy zajmują się naprawą tego typu urządzeń. Doświadczeni profesjonaliści przeprowadzą szczegółową diagnostykę, która pozwoli szybko ocenić szkody, znaleźć problem i go wyeliminować. Dodatkowo oddając swój sprzęt do renomowanego punktu serwisowego, możesz mieć pewność, że nie zostanie on uszkodzony jeszcze poważniej – w końcu w takich miejscach pracują doświadczeni serwisanci, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wiedzę, umiejętności i narzędzia.

Podobne artykuły