Porady

Jak przechowywać żywność?

żywność

W dzisiejszych czasach pojęcie przechowywania żywności niemal w każdym przypadku na pierwszą myśl przywołuje lodówkę i nie można się temu dziwić. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie nie jest wskazane dla wszystkich produktów żywnościowych. Postanowiliśmy więc przybliżyć sposoby na poprawne przechowywanie jedzenia w niniejszym artykule. Co i jak gromadzić w domu?

Producent żywności, Wrocław – pytamy ekspertów o zdanie

Każdy produkt przeznaczony do spożycia powinien być odpowiednio przechowywany, ponieważ w przeciwnym wypadku może zarówno stracić swoje walory smakowe, jak i się zepsuć. Najprostsze do gromadzenia są produkty sypkie. Chodzi na przykład o mąkę, ryż, kaszę, makaron, sól i cukier, inne przyprawy, kawę czy herbatę. Często trzymamy je luzem w opakowaniach, w których je kupiliśmy (najczęściej kartonowych czy plastikowych). Zawsze trzeba się zastanowić, czy produkt jest dobrze zabezpieczony. Dlatego zaleca się przechowywać takie składniki w słoikach lub metalowych pudełkach. Dzięki temu nie zepsują się, a warto podkreślić, że tego typu żywność lubią popularne mole. Odpowiednie opakowanie ochroni przed tymi szkodnikami.

Co natomiast przechowywać w lodówce, a czego nie? Trzeba mieć świadomość, że poszczególne owoce i warzywa “nie lubią się” z tym urządzeniem. Za sprawą działania niższej temperatury tracą swój oryginalny smak, a nawet umieszczenie ich z powrotem w pokojowych warunkach nie przywróci im tej cechy. To przede wszystkim pomidory, jednak warto wspomnieć też o czosnku, ziołach, kiwi, cytrusach, cebuli, owocach wielkopestkowych, melonach i arbuzach oraz gruszkach. Natomiast bez obaw do lodówki możemy wkładać sałaty, czereśnie, paprykę, bakłażany, marchew, cukinię, jagody, strączki, seler naciowy, jabłka czy grzyby (ostatnie z wymienionych warto przechowywać w papierowej torbie – wolniej ulegają procesom gnilnym).

Mięso warto przechowywać w opakowaniach próżniowych lub zawinięte w pergamin. Plastikowe opakowania mogą się przyczynić do szybszego zepsucia. Natomiast ryby i owoce morza warto umieszczać w szczelnym pojemniku. Jeśli jest inaczej, najlepiej je trzymać z dala nabiału, ponieważ produkty mleczne mogą wchłonąć ich woń.

Jak natomiast przechowywać pieczywo? Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z popularnego chlebaka, choć sprawdzi się także inne zacienione i suche miejsce. Jeśli nie, można pieczywo zawinąć w tkaninę (bawełnianą lub lnianą). Warto to zrobić, nawet jeśli kupiło się chleb bądź bułki w plastikowej czy papierowej torbie.

Warto pamiętać też o dobrym ułożeniu produktów w lodówce. Ogólna zasada jest taka, że niżej jest zimniej. Na dole warto więc przechowywać takie produkty, jak mięso i ryby. Na środkowej półce można umieścić sery, wędliny, nabiał, a także pozostałości z obiadu. Górna półka jest przeznaczona na nabiał, jaja czy słodycze. Na drzwiach natomiast warto umieszczać napoje, sosy (jak ketchup czy majonez). Odpowiednia organizacja pozwala dłużej cieszyć się świeżymi produktami, a tym samym nie przyczyniać się do marnowania jedzenia.

Podobne artykuły