Najszybszym i najprostszym sposobem na odświeżenie bądź całkowitą zmianę wizerunku jest farbowanie włosów. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat możliwość swobodnego odwiedzenia salonów była mocno ograniczona. Jak sobie wtedy radzić, gdy nieestetyczny odrost zaczyna być widoczny? Nie ma się czym martwić. Wystarczy dowiedzieć się, jak samemu zafarbować włosy w domu oraz co zrobić, by efekt samodzielnej koloryzacji był taki jak zaraz po wyjściu od stylisty. Niniejszy artykuł wyjaśnia, na czym polega farbowanie włosów w domu krok po kroku.
Farbowanie włosów w domu – jaka farba będzie najlepsza?
Istnieją dwa rodzaje farb do włosów: drogeryjne i profesjonalne. Pierwszy typ cechuje się niską ceną i wysoką dostępnością w każdym sklepie kosmetycznym. Drugi natomiast jest bardziej wydajny, bezpieczniejszy, trwalszy i często sprzedawany w większych opakowaniach. Zazwyczaj mają łagodniejsze składy, więc nie niszczą struktury włosa, a nawet go odżywią. Przy kosmetykach z drogerii istnieje większe ryzyko, że odcień będzie mocno odbiegał od tego zademonstrowanego na wzorniku.
W drogerii istnieje spory wybór różnego rodzaju farb. Można znaleźć tam produkty, które zmywają się już po 24 godzinach (tzw. szamponetki). Farba do włosów w sprayu to alternatywa dla osób chcących zaszaleć, gdyż często mają intensywne odcienie zieleni, fioletu czy różu. Ten typ wypłukuje się z każdym kolejnym myciem głowy. Blondynki dość często sięgają po płukanki, które odświeżą odcień, jednak nie zamaskują odrostu. Inną opcję stanowi henna – naturalny produkt, który pielęgnuje, wzmacnia oraz zmienia kolor włosów. Należy pamiętać, że nie można jej nakładać na farbowane kosmyki.
Aby farbowanie dało oczekiwany efekt, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy to wybór odcienia. Należy pamiętać, że kolor może różnić się od tego na opakowaniu. Wszystko zależy od stanu włosów, rodzaju oraz producenta farby. W przypadku pierwszej samodzielnej koloryzacji lepiej nie zaczynać od drastycznych modyfikacji, a stopniowo zmieniać kolor. Koloryzacja obciąża włosy, dlatego zabieg powinno się powtarzać nie częściej niż co trzy tygodnie.
Jak zafarbować włosy?
Zalecane jest rozpoczęcie od próby uczuleniowej. Sprawdzona metoda to nałożenie odrobiny farby na zgięciu łokcia i zmyciu jej po kilku minutach. Gdy po minięciu doby nie pojawi się żadna reakcja, oznacza to, że wybrany produkt jest odpowiedni. Przed farbowaniem należy wstrzymać się z myciem głowy, ponieważ sebum stanowi naturalną ochronę przed środkami chemicznymi.
Najpierw należy rozczesać włosy po całej długości, podzielić je na cztery pasma i spiąć spinkami. Do farbowania potrzebne będą miseczka, pędzelek, rękawiczki, stoper, grzebień oraz ręcznik. Przed rozpoczęciem warto dokładnie zapoznać się z instrukcją.
Gdy farba jest już wymieszana w miseczce, nakładanie zaczyna się od karku, przez włosy koło uszu, aż do nasady głowy. Włosy na szczycie są delikatniejsze i szybko chwycą kolor. W przypadku siwych kosmyków trzeba zacząć od nich, ponieważ często wykazują niezwykłą oporność na farbę. Aby efekty były zadowalające, trzeba zadbać o równomierne nakładanie produktu.
Farba pozostaje na włosach od 10 do 30 minut w zależności od oczekiwanego efektu. Istotne są też informacje załączone w instrukcji. Kiedy minął wyznaczony czas, należy dokładnie umyć głowę. Najlepiej zrobić to dwukrotnie, aby mieć pewność, że cała farba została usunięta. Aby ochronić barwę, wydłużyć jej intensywność, a równocześnie odżywić włosy po cały procesie farbowania, na całą długość (pomijając skalp) należy nałożyć odżywkę.
Samodzielne farbowanie nie stanowi skomplikowanego procesu. Nawet w zaciszu własnego domu można uzyskać imponujące efekty. Wystarczy dokładnie trzymać się powyższych rad oraz zaleceń producenta na ulotce, a wszystko powinno przebiegnąć pomyślnie. Jednak zanim zapadnie decyzja o farbowaniu włosów w domu, warto zadbaj o kondycję kosmyków. W tym celu zbawienne będą wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, olejowanie, korzystanie z masek czy odżywek.