Porady

Kiedy warto iść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

dentysta

Każdy rodzic na pewnym etapie rozwoju dziecka zadaje sobie pytanie, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym z dzieckiem. Zęby mleczne są tak samo ważne dla zdrowia dzieci, jak zęby stałe. Powinno się o nie dbać już od pojawienia się pierwszego ząbka, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy należy udać się na konsultacje ze stomatologiem.

Pierwsza wizyta u dentysty dzieckiem

Pojawienie się pierwszego ząbka to dobra okazja na to, aby wybrać się do dentysty. Przede wszystkim dziecko ma okazję zaadaptować się w tym miejscu, a kolejną istotną rzeczą jest omówienie z dentystą sposobu higieny u maluszka. Warto dziecko przyzwyczajać wcześniej do takich wizyt, ponieważ w razie pojawienia się problemów z ząbkami, wystąpienia bólu, dziecko nie będzie tak uprzedzone, jak podczas pierwszego spotkania. Dziecko, które boli ząb, jest zmęczone, marudne, niekoniecznie wykazuje chęć do współpracy. Dodatkowa nieznajomość miejsca i personelu może utrudniać udzielenie pomocy dziecku, dlatego warto udać się na pierwszą wizytę po pierwszym ząbkowaniu.

Jak znaleźć odpowiedni gabinet dentystyczny dla dziecka?

Żeby dziecko polubiło kontrole u stomatologa, warto poszukać przyjazne miejsce dla dzieci. W wielu miastach można znaleźć nowoczesne gabinety dentystyczne, które przyjmują małych pacjentów. Żeby znaleźć odpowiedniego dentystę w Śremie bądź innych miastach warto przejrzeć strony internetowe, a także popytać znajomych bądź na forach internetowych, gdzie ktoś z pewnością poleci odpowiedniego dentystę dla dzieci. Nowoczesne gabinety różnią się od tych, do jakich chodziło się kilka lat temu. Obecnie w gabinetach można liczyć na wizyty adaptacyjne, instruktaż higieny, profilaktykę, bezbolesne zabiegi uzupełniające ubytki w uzębieniu. 

Dlaczego warto iść z dzieckiem do dentysty przy pojawieniu się mleczaków?

Kiedy pojawi się więcej mlecznych zębów, dobrze jest sprawdzić ich stan u stomatologa. Kontrolna wizyta może zapobiec rozwojowi próchnicy zębów, która u małych dzieci coraz częściej się pojawia, szczególnie tych, które długo piją z butelki. Stan zębów mlecznych ma wpływ na późniejszy stan stałych zębów, dlatego nie opłaca się czekać z kontrolą u dentysty. Próchnica we wczesnym stadium nie jest widoczna i nie daje żadnych oznak. Stomatolog jest w stanie ją wykryć i zapobiec przykrym dolegliwościom związanym z jej późniejszym rozwojem.

Nie warto czekać z wizytą, kiedy chorobie zacznie towarzyszyć ból. Spowoduje to niechęć dziecka do kontrolnych wizyt, które są istotne dla zdrowia jego zębów. Dlatego tak ważne jest udanie się na pierwszą wizytę adaptacyjną, a także na wizyty kontrolne. Pozwoli to również wcześnie znaleźć gabinet, w którym pracuje lubiany przez dzieci dentysta w Śremie.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty to ważne wydarzenie w jego życiu. Nie warto zwlekać z pójściem do dentysty, kiedy u dziecka pojawia się pierwszy mleczny ząb. Podczas wizyty można poradzić się, jak dbać o higienę ząbków dziecka, jaka jest właściwa dieta i co może ewentualnie zaniepokoić. Wszystko to może pomóc rodzicom rozwiać pewne wątpliwości, a także pomóc im zareagować w razie konieczności i nie przeoczyć istotnych spraw.

Podobne artykuły