Do najważniejszych elementów wyposażenia każdej firmy zaliczyć należy sprzęt komputerowy. Przedsiębiorcy, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem na inwestycje, mogą zdecydować się na zakup używanych urządzeń poleasingowych. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i poznać jego najważniejsze zalety.
Czym są komputery poleasingowe
Duże korporacje zazwyczaj nie kupują sprzętu komputerowego na własność. Urządzenia elektroniczne w dużych firmach zwykle są wymieniane co 2-3 lata, dlatego ich zakup byłby nieopłacalny i wiązałby się z koniecznością regularnego pozbywania się niepotrzebnych komputerów. Aby uniknąć tego problemu, korporacje wybierają leasing. W ramach zawartej umowy firma leasingowa dostarcza sprzęt o określonej specyfikacji i pozwala na jego użytkowanie za określoną opłatą. Po zakończeniu umowy leasingu sprzęt jest odbierany z korporacji i wymieniany na nowy. Dwu lub trzyletnie komputery używane po weryfikacji trafiają na rynek wtórny i stają się łakomym kąskiem dla wielu mniejszych firm, które szukają wydajnego sprzętu w niskiej cenie. W sprzedaży dostępne są zarówno laptopy, jak i urządzenia stacjonarne.
Czy warto zdecydować się na komputer poleasingowy w firmie
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy zakup używanego komputera poleasingowego ma sens. Odpowiedź na tak postawione pytanie może być wyłącznie twierdząca. Za niewielką cenę można stać się właścicielem markowego sprzętu noszącego niewielkie ślady użytkowania. Korporacje i duże firmy zazwyczaj w ramach umowy leasingowej zamawiają wysokiej jakości sprzęt pochodzący od renomowanych producentów i zbudowany z najwyższej jakości podzespołów. To sprawia, że po dwóch lub trzech latach użytkowania nadal wyróżnia się ponadprzeciętną wydajnością i niezawodnością. Przedsiębiorcy poszukujący tego rodzaju sprzętu powinni odwiedzić stronę https://www.laptopypoznan.pl/13-komputery-poleasingowe. Znaleźć na niej można urządzenia stacjonarne, laptopy, a także urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki, klawiatury, czy też myszy.
Warto podkreślić, że komputery poleasingowe to produkty klasy biznes. Oznacza to, że szybkością działania znacznie przewyższają wiele nowych zestawów dostępnych w sklepach stacjonarnych, sprzedawanych w tej samej cenie. W wielu urządzeniach poleasingowych zastosowano rozwiązania niedostępne w standardowym sprzęcie. Do takich zaliczyć należy np. użycie odpornej na zalanie laminowanej płyty głównej w laptopach lub obudowy wykonanej z lekkich i wytrzymałych stopów metali zwiększającej odporność komputera na uszkodzenia mechaniczne.
Na co zwrócić uwagę wybierając tanie komputery używane
Żeby komputer poleasingowy w firmie działał długo i niezawodnie powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na parametry poszczególnych podzespołów. Jeżeli przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest tworzenie projektów graficznych, konieczny będzie zakup sprzętu wyposażonego w szybki procesor, wydajną kartę graficzną i dużą ilość pamięci ram. Do obsługi pakietów biurowych lub prostych programów księgowych w zupełności wystarczy komputer o przeciętnych parametrach. Zakup zbyt mocnego urządzenia będzie nieuzasadniony, a jego możliwości niewykorzystane.
Kupując tanie komputery stacjonarne, można dać im drugie życie, a przez to zmniejszyć ilość wytwarzanych elektrośmieci. To przejaw rozsądku i wyraz dbałości o środowisko naturalne. Oczywiście należy pamiętać, że jest to sprzęt używany, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Przed dokonaniem transakcji warto zapytać o gwarancję. Minimalny okres rozruchowy dla tego rodzaju sprzętu to 3 miesiące, jednak niektórzy sprzedawcy oferują dłuższy czas ochrony.
W związku z tym, że komputery poleasingowe często są sprowadzane z zagranicy, należy zwrócić uwagę na wersję językową oprogramowania dołączonego do zestawu. Lepiej kupić nieco droższy sprzęt z zainstalowanym licencjonowanym oprogramowaniem w języku polskim, niż tracić czas na przeinstalowywanie systemu operacyjnego.