Porady

Jak ocieplić budynek styropianem?

styropian

Ocieplanie budynku to bardzo inteligentne posunięcie, jeśli chodzi o zapewnienie sobie komfortu. Naturalnie ciepło przepływa z cieplejszej do chłodniejszej przestrzeni. Izolując dom, można zmniejszyć straty ciepła w zimne dni, a w upały umożliwia zmniejszenie nadwyżki ciepła. Ocieplanie budynku styropianem ma kilka zalet, jak oszczędność energii, kosztów i zwiększony komfort.

Barierami w podejmowaniu działań w tym zakresie mogą być stosunkowo wysokie koszty inwestycji, czas oraz wysiłek wymagany do uzyskania oszczędności energii. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dobrze ocieplić dom styropianem, zapoznaj się z przygotowanymi informacjami.

Czym jest ocieplenie budynku?

Ocieplenie budynku pomoże Ci utrzymać pożądaną temperaturę w Twoim domu przez cały rok, chroniąc go przed chłodem podczas zimy i nadmiarem ciepła latem. Izolacja jest również całkiem przydatna, jeśli chodzi o redukcję hałasu. Dobrze ocieplony dom cechuje się energooszczędnością i będzie wymagał bardzo mało dodatkowego ogrzewania czy chłodzenia. To ile pieniędzy zaoszczędzisz dzięki izolacji domu, zależy od różnych czynników, jak rodzaj ocieplenia bądź wielkość domu.

Co więcej, w zależności od tego, ile lat ma Twój dom, będziesz musiał zastosować mniej lub więcej środków izolacyjnych. Ponadto nie potrzebujesz żadnego pozwolenia na montaż ocieplenia. Zwykle nowoczesne domy budowane są zgodnie z dobrymi standardami izolacji, ale stare budynki wymagają o wiele więcej pracy. Wiedz też, że istnieje prawdopodobnie wiele możliwości poprawy efektywności energetycznej domu. Kiedy jest za zimno, ciepło może być tracone we wszystkich kierunkach, więc powinieneś pomyśleć o integralnej izolacji, aby utrzymać ciepło wewnątrz.

Jak ocieplić dom styropianem?

Jeśli decydujesz się na samodzielne wykonanie tego zadania, to wiedz, że powinieneś posiadać doświadczenie w tym, co robisz. Najlepiej oraz najbezpieczniej byłoby, gdybyś zatrudnił do tego specjalną firmę, która specjalizuje się w montażu izolacji. Dobrym przykładem na to, jak znaleźć fachowców do wykonania tej pracy, będzie wyszukanie ekipy w internecie pod hasłem “ocieplenie budynków w Rzeszowie”.

Jak ocieplić budynek styropianem?

Pierwszym etapem powinien być zawsze wybór konkretnego systemu ociepleń. Bardzo ważne jest dokonanie zakupu specjalnego styropianu oraz innych potrzebnych materiałów do przeprowadzenia całego procesu. Mieszanie produktów od różnych firm stanowi działanie obarczone wysokim ryzykiem. Nie tylko automatycznie stracisz gwarancję, ale może się również okazać, że środki nie są kompatybilne.

Ściany muszą być równe, a ich powierzchnia czysta i solidna, czyli wolna od łuszczącego się tynku, tłustych plam itp. Kawałki zaprawy wystające ze spoiny należy usunąć, pęknięcia wypełnić, ściany odkurzyć, a w razie potrzeby umyć. Pamiętaj, że styropian ma ograniczoną elastyczność w stosunku do ścian, przykładowo – w przypadku wystającej zaprawy płyty nie będzie dobrze przylegać. Ściany, na których będzie zakładany styropian, powinny zostać również zagruntowane, aby wyrównać chłonność podłoża, wzmocnić je oraz spajać ze sobą wszystkie drobne cząstki.

Specjalny klej nakłada się na całej długości krawędzi styropianowych bloków. Stosowanie samych kopców nie gwarantuje stabilności, a dodatkowo powoduje powstawanie szczelin pomiędzy warstwą izolującą a ścianą. Kotwy stosuje się po utwardzeniu kleju, zwykle po 2 dniach. Wcześniejsze zakotwienie może spowodować rozerwanie połączenia klejowego. Wszelkie szczeliny między płytami większe niż 2 mm oraz inne pęknięcia należy wypełnić styropianem lub pianką o niskiej rozszerzalności.

Bardzo ważnym i niedocenianym etapem jest nałożenie kleju oraz zatopienie w nim siatki z włókna szklanego. Warstwa ta stanowi podkład przed tynkiem, płytkami elewacyjnymi, dlatego musi być wystarczająco wytrzymała. Warstwę zbrojącą należy pokryć odpowiednim środkiem gruntującym. Poprawia on przyczepność tynku i wyrównuje nasiąkliwość, a dodatkowo jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu można zastosować odcień zbliżony do tynku.

Podobne artykuły