Rodzicielstwo

Poduszka do karmienia – hit czy kit

Każda przyszła mama będąca na etapie kompletowania wyprawki chce, aby znalazło się w niej wszystko, co w pierwszych tygodniach życia będzie potrzebne maluszkowi. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej wyprawce także dla siebie – wszelkiego rodzaju kremy do pielęgnacji, odpowiedni biustonosz do karmienia czy wygodna poduszka do spania dla kobiet po porodzie to rzeczy, których nie może zabraknąć w domu przyszłej mamy. Powinna ona także pomyśleć o dobrej poduszce do karmienia. Sprawdź, czy rzeczywiście warto ją kupić i do czego może się przydać.

Wygoda i komfort dla mamy i dzidziusia

Po męczącym porodzie trudno znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję do siedzenia, w której będzie można wytrzymać dłużej niż kilka minut. Dodatkowo maluszek przy piersi początkowo potrafi spędzać bardzo wiele czasu, dlatego też idealna pozycja do karmienia musi być wygodna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Trudno bowiem wyobrazić sobie nawet godzinne trzymanie dzidziusia na rękach, gdyż nie jest to komfortowe ani dla niego, ani dla mamy. Wtedy z pomocą przychodzi poduszka do karmienia, na której możesz wygodnie ułożyć maluszka, aby spokojnie mógł wypić porcję mleka. Poduszka do karmienia to przede wszystkim bezpieczeństwo dla dzidziusia oraz jego kręgosłupa, który wygodnie leży na poduszce. Mama natomiast może odciążyć swoje ręce i kręgosłup, które w tym czasie mogą głaskać dzieciątko po główce bądź zająć się czymś zupełnie innym, na przykład trzymać książkę, którą mama chce przeczytać. Pamiętaj, że w pierwszych tygodniach życia dziecko nie potrafi jeszcze ssać z dużą siłą, przez co bardzo długo zajmuje mu wypicie takiej ilości mleka, jaka jest dla niego odpowiednia. Poduszka do karmienia nadaje się nie tylko dla mam, które karmią piersią. Również podczas karmienia mlekiem z butelki maluszek może spokojnie leżeć na poduszce. Ważny jest jednak dobór odpowiedniej poduszki, która będzie idealnie pasować przede wszystkim do mamy. Poduszka do karmienia – jakie wymiary powinna mieć? Można zdecydować się na naprawdę duże poduszki bądź nieco mniejsze, jednak najważniejsze jest, aby była ona dobrze dopasowana do obwodu brzucha mamy mniej więcej na wysokości talii. Zbyt mała będzie opinać, natomiast zbyt duża będzie luźna, przez co stanie się niewygodna.

Poduszka do karmienia – jak używać?

Podstawową zaletą poduszki do karmienia jest fakt, iż można na niej położyć maluszka podczas posiłku. Poduszka ta ma jednak więcej zastosowań. Przede wszystkim może posłużyć do usypiania dzidziusia, który chce być blisko mamy, czuć jej ciepło i zapach. Może również okazać się pomocna przy kolkach – położenie na niej maluszka może go uspokoić, a mama ma także możliwość delikatnego kołysania, co pomoże w redukcji bólu. Poduszka do karmienia doskonale sprawdza się, jeżeli dziecko ma tendencję do ulewania – poprzez ułożenie go na boku nie trzeba nosić malca po każdym posiłku. Większość dzieci uwielbia swoje poduszki do karmienia, gdyż kojarzą im się z maminym ciepłem i przyjemnością jedzenia. Dlatego też często zostają one z nimi na dłużej. Poduszka do karmienia znajduje szerokie zastosowanie, gdy maluszek zaczyna siadać. Przede wszystkim stanowi ona podporę, a także zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Miękka poduszka pozwala wygodnie ułożyć na niej główkę, gdy dziecko jest zmęczone i chce trochę odpocząć. Ma ona niesamowitą moc – dzięki dobrym skojarzeniom niemowlaki uspokajają się przy niej. Zastanawiając się, czy warto kupić poduszkę do karmienia, należy zwrócić uwagę na jej wszechstronne zastosowanie. Najważniejsza jest bowiem wygoda mamy oraz dziecka, a także bezpieczeństwo, jakie zapewnia poduszka. Opinie mam, które jej używają, są jednoznaczne. Już po kilku karmieniach z użyciem poduszki nie są one w stanie wyobrazić sobie dalszej przygody z karmieniem bez niej. Co więcej, nie trzeba się z nią żegnać po tym, jak malec zaprzestanie spożywania mleka. Może ona posłużyć nam znacznie dłużej, przez co staje się doskonałą inwestycją na wiele miesięcy, a nie tylko jednorazowym wydatkiem.