Czas wolny

7 najważniejszych wskazówek dla początkujących biegaczy

Odpowiednia wiedza jest bardzo przydatna przy planowaniu wprowadzenia jakiejkolwiek aktywności fizycznej do swojego życia. Jeżeli chcesz zacząć biegać lub już masz za sobą pokonane kilometry, to jesteś w dobrym miejscu. Znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek, które mogą niemało się przydać.

1. Przede wszystkim znajdź motywację. Każdy człowiek potrzebuje celu, ponieważ ten będzie zachęcał do biegania. Może to być chociażby chęć zrzucenia kilku kilogramów, zadbanie o sylwetkę, zdrowe samopoczucie itd. Trzeba przy tym zaznaczyć, że warto przed podjęciem decyzji o zainteresowaniu się tą aktywnością zrobić badania. Ludzki organizm może w niektórych przypadkach nie pozwalać na bieganie, najczęściej przez dolegliwości kardiologiczne. To jednak bardzo rzadkie sytuacje.

2. Zatroszcz się o dobry sprzęt. Oczywiście, nie należy od razu kupować np. bardzo drogiego obuwia. Bieganie ma to do siebie, że jest stosunkowo tanim sportem. Na sam początek dobrze jest posiadać niższej klasy buty, a lepsze kupić w momencie, kiedy „złapie się bakcyla” (w międzyczasie można się zniechęcić). Pomocne w tym zakresie mogą być osoby ze sklepów dla biegaczy. Pamiętaj, że produkt kupowany do biegu powinien być o rozmiar większy od innych w swoim posiadaniu. Warto także się zorientować, jaki kształt stopy się posiada. Chodzi o stopę neutralną, pronującą i supinującą.

W przypadku samej odzieży dobrze postawić na wygodny dres. Można także zaopatrzyć się w specjalne ubrania z systemami odprowadzającymi pot i utrzymującymi odpowiednią temperaturę ciała. Jednak na początku dobrze sprawdzi się też zwykły t-shirt. Każda Pani powinna obowiązkowo posiadać sportowy stanik, ponieważ w przeciwnym wypadku piersi mogą się odkształcić. Nierzadko dochodzi do tego ból pleców.

Po czasie prawdopodobnie zechcesz kupić specjalny zegarek, jednak bieganie ułatwiają także liczne aplikacje na smartfona. Z ich pomocą można określić dokładnie przebytą odległość, czas i swój ślad na mapie!

3. Jak biegać, żeby się nie męczyć? Niestety, silne zmęczenie na pewno pojawi się na samym początku. Jest to jednak moment przejściowy, ponieważ już po kilku treningach organizm przyzwyczai się do biegania. Na samym początku warto dawać sobie małe cele do zrealizowania i wraz z czasem je rozwijać. Dobrym pomysłem jest na przykład minuta biegu i minuta marszu. Kolejnego dnia treningowego natomiast niech będą to dwie minuty, później trzy itd. (kiedy marsz dalej trwa minutę). Dzięki temu świetnie wyrabia się kondycję.

4. Kiedy najlepiej biegać? Czasami można usłyszeć różne opinie mówiące, że poranek jest najlepszą porą, innym razem, że to wieczór itd. Początkujący biegacze jednak przede wszystkim powinni odczuwać komfort związany z aktywnością, dlatego plan należy dobierać do innych czynności, takich jak praca, szkoła i inne obowiązki. Jeżeli nie wiesz, kiedy biegać, a masz dużo czasu, to zadbaj, by była to zawsze ta sama pora.

5. Co ile dni biegać? Zwykle uznaje się, że najlepiej jest ćwiczyć około 3, 4 razy w tygodniu. Przy tym należy zadbać o regularność, dlatego nie powinno się robić treningów na przykład 3 dni pod rząd, by przez następne cztery zapomnieć o ćwiczeniach.

6. Jak ma się bieganie do jedzenia? Oczywiście, osoby chcące zrzucić kilka kilogramów na pewno mają dostosowaną dobrze dietę. Jednak inni nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat żywienia. Okazuje się, że organizm szybko da znać, które elementy diety są nieodpowiednie. Warto przy tym uchronić się przed pewnymi nieprzyjemnościami. Przede wszystkim należy wiedzieć, że przeładowany żołądek nie będzie „szczęśliwy” podczas biegu. Rodzić się więc może pytanie, czy można biegać na czczo? Otóż lepiej nie, ponieważ podczas wysiłku metabolizm przyspiesza. Bieganie po jedzeniu jest wskazane, jednak kiedy zje się coś lżejszego (np. kawałek ryby i sałatkę, niż schabowego z ziemniakami) w odpowiednim czasie przed treningiem. Najlepiej jest odczekać pół godziny.

7. Nie zapominaj o rozgrzewce. Efektywność organizmu jest dużo większa, jeżeli poświęci się choćby 10 minut na ćwiczenia rozciągające. To nie tylko zwiększa wydajność, ale też chroni przed licznymi kontuzjami związanymi z dysbalansem mięśniowym.

Podobne artykuły