Czas wolny

Od czego zacząć bieganie – początki biegania

Aktywność fizyczna jest potrzebna do odpowiedniego działania organizmu. Nierzadko jest też kluczowym elementem diety odchudzającej. Niestety, wiele osób nie może się przekonać do tego, by wprowadzić sportową rutynę do własnego życia. Regularny bieg jest bardzo ciekawym nawykiem, dlatego czytając dalej, dowiesz się, jak zacząć bieganie i ile biegać na początek!

Dla wielu osób wysiłek fizyczny kojarzy się ze swego rodzaju karą, a szczególnie wśród ludzi chcących schudnąć. Tymczasem sport w wielu przypadkach może stać się jedną z większych pasji i nawet uzależnić. Zdarza się także, że kiedy dany człowiek nie wie, jak dobrze biegać, szybko rezygnuje, co jest motywowane szybkim męczeniem się i „wypluwaniem płuc”. Okazuje się jednak, że niemal zawsze te zjawiska są związane z błędami tej osoby.

Warto także się zastanowić nad tym, co daje bieganie? Przede wszystkim zapewnia stosunkowo szybkie efekty, zwłaszcza porównując je do innych form aktywności fizycznej. Ciekawy jest także fakt, że za sprawą biegania można wydłużyć swoje życie! Przy tym wszystkim nie jest to wysiłek wymagający kupna drogocennego sprzętu i długotrwałego przygotowywania się. Podczas treningu wydzielają się także hormony szczęścia, które potęgują pozytywny nastrój. Spalany jest również tłuszcz i modeluje się sylwetka, a przy tym człowiek czuje, że jest przepełniony energią.

man-running-2479184

Pierwsze bieganie

Początkujący biegacze potrzebują przede wszystkim kilku rzeczy – wygodnej odzieży, odpowiedniego obuwia i miejsca, gdzie biegać jest im najwygodniej. Od razu należy zaznaczyć, że kupno markowego dresu i profesjonalnych butów to spory wydatek, dlatego nie warto czynić takich inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem biegania, ponieważ nadal człowiek może się zniechęcić, a kupione produkty wylądują na dnie szafy. Tymczasem w pełni odpowiednie będą rzeczy za niewielkie pieniądze.

Nie wiesz, gdzie biegać? Najlepiej sprawdzą się miejsca o średnim zaludnieniu. Dlaczego? Kiedy ludzi naokoło jest masa, to będą zwyczajnie przeszkadzać, jednakże zupełnie opuszczone miejsca mogą być niebezpieczne. Nie chodzi zwykle o prawdopodobieństwo napadnięcia, ale fakt, że można przecież skręcić kostkę – warto wtedy szybko znaleźć pomoc.

Często wiele osób nie wie także, ile biegać na początek. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych predyspozycji. Jest to związane z faktem, że jeden człowiek idąc biegać po raz pierwszy, po np. kwadransie nie odczuje większego zmęczenia, tymczasem inny nie będzie w stanie złapać oddechu. Z tego powodu zaleca się przede wszystkim dopasowanie działań do własnej formy. Najlepiej jest zacząć od kilkukrotnie powtarzanego interwałami biegania i maszerowania. Wraz z postępem treningu należy wydłużać czas biegu, tymczasem marsz nadal powinien zajmować tyle samo. Pierwsze bieganie może potrwać nawet wspomniany kwadrans lub mniej.

Istotnym elementem biegania jest także znalezienie celu. Niektórzy chcą przez tę aktywność fizyczną znaleźć motywację do rzucenia palenia, inni chcą cieszyć się lepszym zdrowiem. Nierzadko biegacze są w trakcie diety odchudzającej. Mając ów cel, łatwiej jest pokonać wewnętrznego lenia i wziąć się do pracy nad sobą!

Pierwsze bieganie

Czego tak naprawdę potrzebujesz

Odpowiednie miejsce
Odpowiednie obuwie
Odpowiednia odzież
Zacznij dziś, nie jutro!

EAT. SLEEP. GYM. REPEAT.

Podobne artykuły