Motoryzacja i technologia

Co jest potrzebne do lakierowania samochodu?  

Osoby posiadające samochód, powinny się liczyć z faktem, że prędzej czy później będą musiały go polakierować. Takie zabiegi, wcale nie są rzadkością oraz nie wiążą się tylko i wyłącznie z uszkodzeniami spowodowanymi stłuczką.

Wraz z przepisami, jakie w ostatnim czasie wprowadziła Unia Europejska, mając na celu ochronę środowiska, zabronione stało się używanie dotychczasowych lakierów samochodowych. Dotyczy to przede wszystkim tych, które zawierają w swoim składzie, szkodliwy dla przyrody toluen i ołów. Zamiast tego zaczęto stosować tak zwane lakiery wodne. Niestety dla właścicieli aut oznacza to, że fabryczny lakier samochodowy, jest znacznie mniej odporny na drobne zarysowania lub szkodliwe warunki pogodowe. Oznacza to, że karoseria jest w większym stopniu skłonna do zniszczeń i zarysowań. W takim wypadku należy dokładać większych starań o odpowiednią pielęgnację lakieru.

W tym celu zawozi się samochody do specjalistycznych warsztatów lakierniczych lub wykonuje się tą usługę na własną rękę. Lakierowanie samochodu bardzo często wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza jeśli właściciel auta zdecyduje się na wykonanie takiej usługi w profesjonalnym miejscu. Podejmując taką kosztowną decyzję, powinieneś najpierw upewnić się, czy wybrany przez Ciebie warsztat jest sprawdzony i jakie panują na jego temat opinie. Robiąc dobre rozeznanie, na pewno będziesz spokojniejszy, że Twój samochód jest w dobrych rękach.

Kiedy konieczne jest lakierowanie samochodu?

Lakierowanie samochodu, jak już zostało wcześniej wspomniane, wcale nie musi być związane jedynie ze stłuczką lub jakimś wypadkiem. Z reguły jest to usługa, którą wykonuje się ze względu na zły i nieatrakcyjny stan samochodu. Niekiedy taki zabieg jest po prostu konieczny, więc warto dowiedzieć się na ten temat kilku, ważnych kwestii.

Niejeden właściciel samochodu zadawał sobie to pytanie: czy moje auto naprawdę wymaga lakierowania? Oczywiście w większości sytuacji ta sprawa jest bardzo indywidualna i kierowca sam decyduje o tym, czy jego sprzęt wymaga takiej usługi, czy nie. Czasami jednak warto zaufać profesjonalistom i udać się na konsultację, na której zostanie przedstawiony plan naprawczy i wszelkie wątpliwości związane z lakierowaniem auta zostaną rozwiane. Powodów wykupienia takiej usługi może być wiele. Do najczęstszych zalicza się: wypadek, korozja, uszkodzenia fabryczne, zarysowania lub odpryski.

Czy warto lakierować samemu?

Ze względu na dość spore koszty lakierowania samochodów, wielu właścicieli aut decyduje się na zakupienie potrzebnych produktów i wykonanie lakierowania na własną rękę. Niestety najczęściej efekty takiej pracy są niezadowalające, a nawet można śmiało stwierdzić, że pogarszają już i tak zły stan auta. Najczęściej popełnianym błędem, jest nieodpowiednie przygotowanie, złej jakości pistolety lakiernicze oraz niewystarczająca wiedza. Lakiernicy jednogłośnie stwierdzają, że amatorzy lakierujący swoje auta, z reguły biorą się do tego ze złej strony. Nie posiadają odpowiednio wcześniej przygotowanej powierzchni, co sprawia, że lakier trzyma się bardzo krótko. Przystępując do takiego zabiegu, należy liczyć się z tym, że zabieg będzie wymagała wielogodzinnej i męczącej pracy. Co jest potrzebne do lakierowania samochodu oraz jak przebiega profesjonalna usługa?

Należy zaznaczyć, że korzystając z profesjonalnej usługi lakierniczej i blacharskiej, można uzyskać efekt perfekcyjnie odnowionego auta, a po zarysowaniach i stłuczce nie zostanie śladu. Najpotrzebniejszy w całym zabiegu, będzie lakiernik posiadający odpowiednie kompetencje. Jednak i on powinien postępować według konkretnego planu. Najpierw należy dokładnie umyć i odtłuścić samochód. W zależności od tego, jaki obszar samochodu wymaga lakierowania, należy zabezpieczyć lub rozmontować mniejsze części.

Kolejnym, najczęściej przeprowadzanym etapem jest dokładne usunięcie starego lakieru za pomocą papieru ściernego. Po dokonaniu tego należy jeszcze raz umyć i odtłuścić auto i można przystąpić do nakładania podkładu. Po dobrze przeprowadzonym gruntowaniu następuje nałożenie lakieru bazowego. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem są pistolety lakiernicze, służące do nakładania powłok metodą natryskową. Następnie zostaje nałożony lakier bezbarwny, będący ostatnim, najważniejszym składnikiem całego zabiegu. Każdy z etapów wymaga dokładnego wyschnięcia w odpowiedniej temperaturze. Aby uzyskać zadowalający efekt wizualny, przed samym oddaniem samochodu, lakiernik dokładnie go poleruje.

Podobne artykuły