Porady

Co to jest obróbka metali i na czym polega?

obróbka metali

Metalowe elementy otaczają nas zewsząd – są w maszynach małych i dużych, a także mniejszych lub większych konstrukcjach. Swoją funkcję mogą spełniać dzięki temu, że nadano im konkretny kształt i rozmiar, a więc zostały odpowiednio obrobione. Dzisiaj odpowiedzialne są za to zazwyczaj wyspecjalizowane urządzenia, które pozwalają na uzyskanie nie tylko pożądanej formy, ale również właściwości obrabianego materiału. Obróbka metali – co to jest i jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Na czym polega obróbka metali?

Osoby niezwiązane z branżami przemysłowymi zazwyczaj nie wiedzą dokładnie, co to obróbka metali. Efekty zastosowania tego procesu widzimy jednak dokoła nas, dlatego warto poznać jego rodzaje i zastosowanie. To, na czym polega obróbka metali, najprościej można ująć jako zmianę jego właściwości pod względem wymiarów czy kształtu, ale także właściwości chemicznych oraz fizycznych. Ten termin jest niezwykle pojemny i obejmuje wiele technik. Do podstawowych rodzajów obróbki metali zaliczamy obróbkę mechaniczną, chemiczną, cieplną, a także cieplno-chemiczną. Każda posiada swoje charakterystyczne zalety i wady.

Co to obróbka metali? Obróbka mechaniczna

Obróbka mechaniczna metali to szerokie pojęcie. Kryje się pod nim zarówno popularna obróbka skrawaniem, jak i obróbka plastyczna. Najprościej rzecz ujmując podejmując się tej metody, będziemy przykładowo wywierać nacisk mechaniczny w celu uzyskania pożądanych wymiarów, kształtów i właściwości. Skrawanie obejmuje takie procesy, jak frezowanie, szlifowanie czy toczenie, natomiast obróbka plastyczna to na przykład gięcie, kłucie czy walcowanie. Do takich metod potrzebujemy specjalnych urządzeń i narzędzi.

Na czym polega obróbka metali? Obróbka cieplna

Podczas obróbki cieplnej będziemy wykorzystywać wysoką temperaturę. Dany element metalowy jest najpierw ogrzewany, następnie kształtowany w pożądany sposób, a na koniec schładzany dla utrwalenia efektu.

Chemiczna i cieplno-chemiczna obróbka metali – co to jest?

W przypadku obróbki chemicznej mówimy o oddziaływaniu substancjami chemicznymi na powierzchnię metalu, który dzięki nim zyskuje ochronną powłokę, zapewniającą mu dodatkowe, korzystne właściwości. Obróbka cieplno-chemiczna wykorzystuje dodatkowo działanie wysokiej temperatury, która zmienia właściwości chemiczne lub/i fizyczne metalu. W ramach tej metody obróbki popularne są nasiarczanie oraz nakrzemowywanie. Pomagają poprawić właściwości metali, takie jak właściwości ślizgowe czy kwasoodporność odpowiednio.

Obróbka metali w Olsztynie

Olsztyn to miasto, w którym znajdziemy wiele firm świadczących usługi takie, jak obróbka metali. Warto jednak zaufać takiej, która posiada wiele lat doświadczenia oraz może się pochwalić odpowiednim zaopatrzeniem warsztatowym i doskonałymi opiniami klientów. Profesjonalna firma zatrudnia pracowników, którzy doskonale wiedzą, na czym polega obróbka metali w Olsztynie i potrafią wykorzystać tę wiedzę w praktyce z ogromną precyzją. Tylko wówczas można mieć pewność, że metalowe elementy będą się wyróżniać wysoką jakością.

Podobne artykuły