Porady

Zawiesia pasowe – jak stosować i na co zwrócić uwagę?

Podczas przemieszczania ładunków na hakach różnego typu urządzeń transportu bliskiego konieczne są zawiesia pasowe. Warto zatem wiedzieć, jak dobrze wybrać te elementy, czym się kierować podczas dokonywania decyzji oraz w jaki sposób ich używać, by jak najlepiej służyły podczas pracy.

Czym są zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe to taśmy syntetyczne zgodne z normą PN-EN 1492-1. Ważne jest to, by były jak najwytrzymalsze oraz posiadały sporą nośność. Wykonuje się je ze zszytych razem taśm. Co więcej, wyróżnia się ich kilka rodzajów:

  • jednowarstwowe – są najpopularniejsze;
  • dwuwarstwowe;
  • trzywarstwowe;
  • czterowarstwowe – razem z opcją wyżej stosowane są podczas szczególnie wymagających prac.

Zawiesia pasowe – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru zawiesi należy zwracać uwagę na wiele kwestii. Wyróżnia się m.in. intensywność pracy, właściwości, jakie posiada konkretny ładunek, a także na środowisko funkcjonowania elementu. Dzięki temu możesz wybrać najlepiej dopasowane zawiesia pasowe. Zastosowanie ich różni się bowiem od tych czynników.

W przypadku zawiesi pasowych masz do czynienia z produktami, które posiadają najmniejszy udźwig ze wszystkich rodzajów. Są także mniej odporne na wysokie temperatury niż egzemplarze stalowe. Jednak dobrze sprawdzają się, gdy chodzi o przenoszenie ładunków, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast warto wybierać je do mniej wymagających prac.

Zawiesia pasowe – kolory a szerokość i udźwig

Podczas wybierania zawiesia pasowego warto zwracać uwagę na jego udźwig. Przeważnie stosuje się je do ładunków, które nie przekraczają 20-25 ton. Obecnie poszczególne rodzaje rozróżnia się na podstawie kolorów. Dzięki temu od razu wiadomo, z jakiego typu zawiesiem masz do czynienia.

Wyróżnia się:

  • fioletowe – szerokość: 30 mm; udźwig: 1-2 t;
  • zielone – szerokość: 60 mm; udźwig: 2-4 t;
  • żółte – szerokość: 75-90 mm; udźwig: 3-6 t;
  • szare – szerokość: 120 mm; udźwig: 4-8 t;
  • czerwone – szerokość: 150 mm; udźwig: 5-10 t;
  • brązowe – szerokość: 180 mm; udźwig: 6-12 t;
  • niebieskie – szerokość: 240 mm; udźwig: 8-16 t;
  • pomarańczowe – szerokość: 300 mm; udźwig: 10-25 t.

Zawiesia pasowe – jak stosować?

Jednak szerokość i udźwig to nie jedynie kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę, gdy szukasz odpowiedzenia zawiesia pasowego. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj opasania oraz sposób podwieszania. Gdy zawieszasz je w linii prostej, pod kątem 0 stopni, nośność wynosi 1. Jeśli opasasz nim ładunek, współczynnik wyniesie 0,8, a w przypadku podnoszenia za dwa uchwyty – 2.

W takim razie musisz pomnożyć wytrzymałość jednostkową pasa przez ilość warstw zawiesia i współczynnik podwieszenia. Znajdziesz te informacje na metce.

Zawiesia pasowe – zabezpieczenie

W pracy można przenosić różnego typu materiały – do tego przydają się różne zawiesia pasowe. Zastosowanie ich musi wiązać się z wzięciem pod uwagę także przenoszenia ładunków o ostrych krawędziach. W takich sytuacjach konieczne jest zabezpieczenie taśmy. Wykorzystuje się do tego PVC lub materiał DOLEX. Można też zakupić specjalne zawiesia pasowe, które dostosowano do takiej pracy.

Można też trafić na zabezpieczenie w postaci obszywek na uszach. Dzięki temu włókna są chronione przed uszkodzeniem podczas pracy, a do tego istnieje możliwość dłuższego wykorzystywania danego zawiesia pasowe. Jak stosować, by starczyło Ci na długo? Odpowiednie zabezpieczenia mogą zrobić ogromną różnicę.

Co ciekawe, możesz spotkać się także ze współczynnikiem bezpieczeństwa – przykładowo 5:1. Oznacza to, że zawiesie pasowe jest w stanie w niektórych sytuacjach wytrzymać ciężar nawet 5-krotnie większy niż ten, do którego zostało przystosowane.

Na co zwrócić uwagę jeszcze podczas wyboru? Przede wszystkim, czy dany model spełnia normę PN-EN 1492-1. Warto też zerknąć na certyfikaty, by upewnić się, że masz do czynienia z dobrej jakości produktem.

Podsumowanie

Podczas transportu ładunków różnego typu konieczne jest zadbanie o zawiesia pasowe. Dzięki nim istnieje możliwość bezpiecznego przenoszenia przedmiotów. Warto jednak zwrócić uwagę, w jakich warunkach będziesz korzystać z zawiesi, jakiego typu pracę będą miały wykonywać. Dzięki temu znajdziesz najlepszy model.

Podobne artykuły