Sport i hobby

Gdzie kupować sprzęt jeździecki?

Gdzie kupować sprzęt jeździecki?

Jazda konna to bardzo popularna dyscyplina sportowa, która ma wielu zwolenników. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku chętnie dosiadają konia i spędzają czas w terenie. Jednak, aby móc uprawiać tę dyscyplinę sportu konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny sprzęt. Warto wiedzieć, gdzie można go kupić i o czym pamiętać podczas zakupu. 

W jaki sprzęt powinien wyposażyć się jeździec?

Osoby, które rozpoczynają przygodę z jeździectwem, powinny pamiętać o zakupie odpowiedniego sprzętu, zarówno dla siebie, jak i dla swojego konia. Do podstawowych i najbardziej potrzebnych elementów należy m.in.:

  • czaprak – czyli specjalna płachta, którą kładzie się na koniu, aby chronić go przed otarciami od siodła,
  • żelówka – warstwa materiału, którą kładzie się na czapraku, stabilizuje ona siodło na grzbiecie,
  • siodło – miejsce, w którym siada jeździec, służy ono przede wszystkim wygodzie. Warto jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednie siodło do zajęcia, które się wykonuje,
  • popręg – pas, który przytwierdza siodło, dzięki niemu możliwe jest utrzymanie siodła w odpowiedniej pozycji, aby osoba, która na nim siedzi utrzymała równowagę,
  • ogłowie – czyli elementy, które zakłada się na głowę konia, dzięki nim można kierować zwierzęciem i wybierać trasę. 

Oprócz wyżej wymienionych sprzętów konieczne jest także odpowiednie wyposażenie jeźdźca. Musi on posiadać bryczesy, które zapewniają swobodę ruchu i pozwalają na prawidłowe dosiadanie konia. Kolejną ważną kwestią są sztyblety, czyli buty do jazdy. Jeździec nie może też zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy w formie toczka lub kasku. Warto też posiadać bat. Pomaga on, kiedy zwierzę jest nieposłuszne i źle się zachowuje. 

Gdzie można kupić sprzęt jeździecki?

Pełny komplet sprzętu jeździeckiego to spora inwestycja. Ceny wahają się w zależności od materiału, z którego wykonano poszczególne elementy. Początkujące osoby mogą zdecydować się na wypożyczenie, jednak kiedy rozpoczynamy już treningi bardziej na serio, warto zdecydować się na zakup. Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić sprzęt jeździecki. Dobrym miejscem jest specjalny sklep jeździecki lub internetowy sklep jeździecki. Dostępne są tam wszelkie potrzebne elementy i sprzęty. W sklepach internetowych zwykle dostępna jest o wiele szersza oferta niż w punktach stacjonarnych. Dlatego, z pewnością każdy znajdzie to, co jest mu aktualnie najbardziej potrzebne. 

Dostępne elementy przeznaczone zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca, są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, różnych rozmiarach, a także wykonane są z różnych materiałów. Warto zapoznać się z ofertą różnych miejsc, porównać ją ze sobą i zdecydować się na najlepsze rozwiązanie.

Warto zaznaczyć, że w sklepach jeździeckich pracują osoby, które znają się na jeździe konnej i z pewnością pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać sprzęt odpowiedni do potrzeb i do danej sytuacji. 

Niektóre sprzęty jeździeckie są także dostępne na zwyczajnych aukcjach internetowych, w bardzo promocyjnych cenach. Warto więc łapać okazje i wykazać się refleksem. 

Decydując się na rozpoczęcie przygody z jazdą konną, warto odwiedzić sprawdzony sklep jeździecki, w którym dostępny jest cały sprzęt, odzież i akcesoria. Dobranie odpowiednich elementów ma bardzo duże znaczenie. Tylko właściwy sprzęt pozwala na uniknięcie złych i szkodliwych nawyków, prawidłową naukę jazdy konnej i bezpieczeństwo. 

Źle dobrany sprzęt, może sprawić, że zarówno jeździec, jak i zwierzę, będą się nadmiernie męczyć i będzie to dla nich niewygodne. Ponadto można wzrosną ryzyko wystąpienia kontuzji i ran. Lepiej dmuchać na zimne i być dobrze zaopatrzonym. Warto także zaznaczyć, że jeździec nie powinien dbać tylko o siebie, ale także o konia. Musi się tak samo mocno przyłożyć do zrealizowania jego potrzeb. Zwierzak powinien czuć się swobodnie i bezpiecznie. Należy go też traktować z odpowiednim wyczuciem i szacunkiem. Tylko wtedy jazda konna ma sens i może stać się obustronną przyjemnością.

Kask do jazdy konnej kupisz na rymarstwo-poznan.pl.

Podobne artykuły