Porady

JAKA JEST ROLA KLUBÓW SPORTOWYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY?

Po co komu sport?

Zadanie tego pytania przypadkowej osobie, najprawdopodobniej będzie się wiązało z odpowiedzią w stylu nauki odpowiedzialności, ćwiczenia hartu ducha i ciała i wreszcie – poznawania własnych ograniczeń. Sporty drużynowe uczą czegoś więcej, a mianowicie odpowiedzialności za własne decyzje i funkcjonowania w ramach grupy. I właśnie to, oprócz oczywistego ćwiczenia i rozwoju własnego ciała, jest największą korzyścią uprawiania sportu w gronie wielu osób.

Klub sportowy, jako narzędzie wychowawcze

Wychowanie w kontekście uprawiania sportów drużynowych, ma sens przede wszystkim w ramach klubów sportowych. Jest to kolejna forma wychowawcza, która działa niejako pod powłoką rozwoju fizycznego i nauki współzawodnictwa. Na czym polega jej działalność?

1. Nauka współzawodniczenia

Współzawodnictwo to jeden z najważniejszych aspektów, który ma ogromny wpływ na wychowanie młodego człowieka a zwłaszcza przyszłego mężczyzny. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie dzieciństwa był on uświadamiany z koniecznością radzenia sobie w trudnych sytuacjach, których przecież nie brakuje podczas uprawiania sportów drużynowych.

2. Nauka cech społecznych

Funkcjonowanie w ramach jednej drużyny to tak naprawdę nauka życia w społeczeństwie. Dotyczy to zarówno młodych chłopców, jak i dziewcząt. Dzięki temu, kształtuje się w młodych ludziach empatię, chęć niesienia pomocy i umiejętność działania w grupie. Cechy te będą miały ogromne znaczenie w kolejnych latach życia młodego człowieka.

3. Poprawa kondycji fizycznej

Truizmem jest stwierdzenie, że sporty drużynowe poprawiają kondycje fizyczną. Niemniej, to właśnie one pozwalają dzieciom znaleźć swoją pasję i oderwać się od wszechobecnej elektroniki. W tym kontekście, dobrze wszystkim znane powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

4. Działalność rekreacyjna

Kluby sportowe dla dzieci i młodzieży to nie tylko sport i trud współzawodniczenia, ale też rozbudowana działalność rekreacyjna. Wspólne wyjazdy na wycieczki, odnajdowanie wspólnych zainteresowań i wreszcie kształtowanie postaw ułatwiających samodzielną organizację czasu wolnego, to cechy jak najbardziej pożądane, zwłaszcza w kontekście wychowania młodego człowieka.

5. Wychwytywanie talentów

Dzięki polityce wprowadzanej przez kluby sportowe, można stosunkowo łatwo odnaleźć młode jeszcze osoby, które wykazują specjalne zamiłowanie do konkretnych sportów drużynowych. W ten sposób, nie tylko organizuje się czas wolny, ale też w dalszej perspektywie, inwestuje się w kadrę.

Podsumowanie

Działalność klubów sportowych dla dzieci i młodzieży ma charakter wychowawczy i edukacyjny. Ponadto ułatwia ona odnalezienie przyszłych gwiazd sportu i przygotowanie podstaw pod ich karierę zawodową.

Podobne artykuły