Biznes

Na czym polega zawód przedstawiciela handlowego?

Niezależenie od rodzaju oferowanych produktów czy też usług, każde przedsiębiorstwo powinno zadbać o zbudowanie solidnego działu sprzedaży. Chodzi między innymi o zatrudnienie osób dysponujących właściwymi umiejętnościami i cechami charakteru. Właśnie ten drugi element ma kluczowe znaczenie, gdyż praca jako przedstawiciel handlowy wiąże się z silnym stresem. Ciągła gonitwa za kolejnymi klientami i zamówieniami wymaga pewnej odporności na frustrację oraz wypalenie zawodowe.

Kto powinien zostać przedstawicielem handlowym?

Praktycznie każda firma potrzebuje osób, które będą zajmowały się sprzedawaniem ich produktów. Sprzedaż stanowi jeden z fundamentów, na których opiera się rozwój przedsiębiorstw. Z tego względu zapotrzebowanie na handlowców praktycznie stale rośnie. Pracę na takim stanowisku powinny rozważyć osoby, które nie mają problemów z pozyskiwaniem potencjalnych klientów oraz prowadzeniem negocjacji. Są to dwie kluczowe umiejętności, które zadecydują o tym, czy praca jako handlowiec jest dla Ciebie. Oprócz tego warto zaznajomić się z programami wchodzącymi w zakres pakietu MS Office oraz systemami CRM (Customer Relationship Management). Tego typu oprogramowanie powoli staje się standardem w miarę postępującej informatyzacji poszczególnych elementów działalności gospodarczej. Znajomość przynajmniej jednego z popularnych CRM’ów pomoże Ci znaleźć zatrudnienie jako przedstawiciel handlowy. Warto także być osobą zorientowaną na efektywne realizowanie postawionych sobie celów. Przydatna jest również zdolność do wydajnej organizacji czasu pracy. Osoby spełniające powyższe wymogi, bez problemu powinny poradzić sobie z pracą w dziale sprzedaży.

Co należy do obowiązków przedstawicieli handlowych?

Na pytanie, co robi handlowiec, większość osób odpowiedziałaby, że zajmuje się sprzedażą. Chociaż nie jest to zła odpowiedź, to z pewnością jest ona zbyt mało precyzyjna. Na sprzedaż składa się między innymi aktywne pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie kontaktów ze starymi. Istnieje wymóg realizowania planów sprzedaży przyjętych przez swoją firmę oraz analizowanie konkurencji. Swoje działania będziesz musiał regularnie wprowadzać do systemu CRM używanego w danej firmie. To między innymi w ten sposób Twoje postępy w pracy będą widoczne dla Twoich przełożonych i będziesz z nich rozliczany. Z pewnością musisz się także przygotować na ciągłe sporządzanie analiz i raportów sprzedażowych podsumowujących Twoje wyniki w danym tygodniu bądź miesiącu. Często będziesz musiał zaprezentować je na spotkaniu ze swoimi przełożonymi. Jak widać powyżej, praca jako przedstawiciel handlowy nie ogranicza się jedynie do kontaktu z klientem i namawianiem go do kupna określonego produktu, czy też usługi.

Czy warto szukać pracy w handlu?

Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania wobec potencjalnych zarobków i zakresu pełnionych obowiązków. Jako handlowiec to, ile zarobisz, zależy w znacznym stopniu od efektów Twojej pracy. Brak górnego pułapu zarobków oznacza to, że jeżeli wykażesz się dużą skutecznością w sprzedaży, to możesz wypracować naprawdę spore zarobki. Wszystko zależy od tego, czy jesteś gotów ciężko pracować. Ciągły kontakt z ludźmi sprzyja zawieraniu nowych znajomości, które mogą zaprocentować w dalszym rozwoju kariery. Przedstawiciel handlowy oprócz podstawy pensji otrzymuje również prowizję od sprzedaży. To właśnie ten drugi element ma największy wpływ na wysokość Twoich końcowych zarobków. Tak więc to do niego należy przyłożyć szczególną uwagę podczas negocjowania warunków zatrudnienia. Chodzi między innymi o wielkość i czas rozliczenia prowizji. Pracodawcy mogą oferować prowizję jednorazową lub narastającą. Ta pierwsza premiuje wielkość podpisywanych umów, podczas gdy drugi typ prowizji bierze pod uwagę wszystkich pozyskanych klientów w danym miesiącu. Nie bez znaczenia jest także zależność prowizji – może być jednostkowa albo zbiorcza. Ta druga ma za zadanie motywować do współpracy wszystkich członków zespołu handlowego. Jeżeli pragniesz być rozliczanym wyłącznie ze swoich własnych wyników, to szukaj pracy w miejscu oferującym prowizję jednostkową. Wszystko to, co robi handlowiec, ma w ostatecznym rozrachunku poprawiać wyniki sprzedażowe danej firmy. W zamian jest się nagradzanym godziwym wynagrodzeniem sięgającym średnio około 4000 zł netto miesięcznie.

Podobne artykuły