Dom i ogród

Jaki młynek żarnowy do kawy wybrać? Elektryczne i ręczne młynki żarnowe

Równy przemiał kawy ma kluczowe znaczenie dla uzyskania naparu wysokiej jakości. Zapewnić mogą go wyłącznie dobre młynki żarnowe – mielenie kawy w młynkach udarowych przyczynia się do tworzenia pyłu kawowego i miażdżenia ziaren. Powoduje to niedoparzenie lub przeparzenie kawy, przez co staje się ona gorzka lub kwaśna, pozbawiona aromatu i tzw. „body”.

Kawa speciality jest zawsze parzona jaśniej niż kawa przemysłowa. Zwiększa to znacznie twardość ziaren: z równym przemiałem świeżo palonej kawy wysokiej jakości poradzi więc sobie tylko dobry młynek do kawy żarnowy.

Rodzaje młynków żarnowych

Istnieje wiele rodzajów młynków żarnowych, ich główne grupy to:

  • młynki z żarnami ceramicznymi i stalowymi,
  • młynki ręczne i elektryczne,
  • młynki domowe i młynki gastronomiczne (w tym sklepowe i kawiarniane),
  • młynki do espresso i młynki do metod alternatywnych.

Wyższą jakością cechują się przeważnie młynki z żarnami stalowymi. To właśnie rzemieślnicze, precyzyjne, perfekcyjnie zamontowane żarna decydują o jakości przemiału – a precyzję wykonania umożliwia tylko stal. Nie znaczy to jednak jeszcze, że młynek do kawy żarnowy, w którym zastosowano żarna ceramiczne, zawsze będzie gorszym wyborem. Żarna ceramiczne pracują ciszej, rzadko się przegrzewają, a także są tańsze.

Młynki żarnowe ręczne dostępne są w wielu rodzajach, wielkościach oraz przedziałach cenowych i jakościowych. Wiele z nich wyróżnia wspaniały design. Mielenie kawy trwa w nich oczywiście dłużej, niż w młynkach elektrycznych, potrzebne jest też pewne doświadczenie i sprawność manualna. Mają w sobie jednak więcej romantyzmu, niż młynki elektryczne, sprawiają, że przygotowywanie kawy staje się ceremonią. Zazwyczaj umożliwiają także lepszy przemiał niż młynki elektryczne z niższej półki. Sławne marki młynków ręcznych to np. Comandante, Kazak i Zassenhaus – bogatą ofertę tych pięknych, precyzyjnych urządzeń przedstawia ŚwieżoPalona.

Tańszy ręczny młynek żarnowy niewielkich rozmiarów sprawdzi się najlepiej jako młynek podróżny lub urządzenie, którego używamy w pracy. Nie warto jednak wybierać produktów masowych, z niskiej jakości żarnami ceramicznymi. Lepiej sprawdzą się niewielkie, lekkie młynki ze średniej półki cenowej, np. znane wszystkim miłośnikom kawy marki Porlex i Hario. Wyróżnia je trwałość, stosunkowo duża szybkość mielenia kawy i ciekawe wzornictwo.

Dużą zaletą młynków elektrycznych jest łatwość regulacji grubości przemiału i ilości mielonej kawy. Nie wszystkie elektryczne młynki do kawy nadają się do mielenia w celu uzyskania espresso. Wiele modeli popularnych marek Wilfa i Baratza cechuje dobra jakość przemiału, który nie jest jednak wystarczająco drobny. Wiele młynków elektrycznych sprawdzi się więc lepiej jako młynki do kawiarki, frenchpressu, aeropressu czy chemeksu. 

Jaki żarnowy młynek do kawy najlepiej sprawdzi się w domu i w firmie?

Zastosowania domowe to duża swoboda w wyborze młynka. Jeśli zależy nam na pięknie, romantyzmie, cichej pracy i dobrym przemiale wybierzemy raczej młynek żarnowy ręczny ze stalowymi żarnami. Jeśli liczy się szybkość, wygoda i łatwość konfiguracji, wybierzemy raczej młynek elektryczny przygotowany specjalnie do zastosowań domowych. Wybrać możemy także niewielkie i łatwe w obsłudze młynki elektryczne typu gastronomicznego: rozwiązanie takie przeznaczone jest jednak głównie dla zaawansowanych miłośników kawy, poszukujących perfekcji.

Do firmy lub sklepu wybrać musimy młynek elektryczny, typowe młynki kawiarniane nie sprawdzą się jednak w biurze. Ze względu na duże rozmiary i trudność obsługi nie są wygodne. Młynki do gastronomii i kawiarni to duży wydatek, a także konieczność częstych przeglądów technicznych. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią wysoką jakość przemiału połączoną z szybkością i łatwą obsługą, będzie mniejszy młynek żarnowy elektryczny typu sklepowego.

Dla wielu osób ważna jest nie tylko jakość żaren, ale także uroda młynka. To właśnie młynki są przecież największymi ozdobami kącików kawowych, budującymi atmosferę celebracji parzenia i picia kawy. Jeśli chcemy, by młynek do kawy był szczególnie eleganckim i użytecznym przez całe dekady prezentem, wybierzmy raczej młynek ręczny. Może to być np. doskonały młynek Comandante, klasyczny Zassenhaus lub pełen egzotyki młynek do kawy po turecku.

Podobne artykuły