Porady

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci?

zabawki

Odpowiednie zabawki nie tylko zapewniają dzieciom rozrywkę, ale również pomagają stymulować rozwój, zachęcają do odkrywania świata i zdobywania nowych umiejętności. Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Na co zwrócić uwagę? Jak wybierać zabawki dla dzieci?

Jakie powinny być mądre zabawki dla 3-latka?

Kupując zabawki dla niemowląt, rodzice zwykle kierują się intuicją podpowiadającą, że powinny one być nieduże, lekkie i miękkie. Maluch nie jest w stanie początkowo samodzielnie się nimi bawić, zabawki służą raczej do obserwacji, pozwalają skupiać uwagę, a w późniejszym okresie ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Nieco starsze niemowlęta otrzymują zwykle grzechotki i gryzaczki, bezpieczne w przypadku dzieci, które wszystkie przedmioty wkładają do buzi.

Trzylatki jednak znajdują się już w zupełnie innej fazie rozwojowej. Wiele maluchów w tym wieku rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Większość dzieci ma już własne zainteresowania – koparki, dinozaury, koniki, klocki. Zabawki powinny nadążać za dziećmi,  działać stymulująco, pobudzać wyobraźnię i rozwijać umiejętności poznawcze i manualne. Mądre zabawki dla 3-latka powinny wychodzić naprzeciw dziecięcym zainteresowaniom i oczekiwaniom. Pozwalać realizować dzieciom własne zamysły dotyczące zabawy. Z tego względu świetnym pomysłem są wszelkiego rodzaju klocki, zarówno plastikowe, jak i drewniane bądź magnetyczne. Trzeba jedynie pamiętać, aby ich wielkość i poziom skomplikowania tworzonych konstrukcji były dopasowane do wieku dziecka.

Dzieci docenią również wszelkie zestawy zabawek, pozwalające odtwarzać sytuacje z życia dorosłych. Warsztat małego mechanika, zestaw pielęgniarki lub lekarza, akcesoria fryzjerskie bądź kuchenka z zestawem naczyń – dzieci lubią wcielać się w role i odgrywać  wymyślone przez siebie scenki. Takie zabawki pobudzają wyobraźnię, ale również rozwijają myślenie przyczynowo – skutkowe i umiejętności społeczne.

Bezpieczne zabawki dla przedszkolaków

Chcąc wybrać mądrze zabawki dla dzieci, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Takich jak:

  • materiał, z którego wykonane zostały zabawki, musi być nietoksyczny i posiadać wszelkie niezbędne atesty (z tego względu lepiej nie kupować zabawek z niesprawdzalnych źródeł);
  • brak ostrych krawędzi oraz elementów, grożących łatwym oderwaniem lub odłamaniem;
  • możliwość utrzymania zabawek w czystości;
  • wyposażenie zabawek w opakowania (walizki, pudełka itp.), które pozwolą uniknąć zgubienia części zestawu.

Kupując zabawki dla dzieci od 3 lat trzeba pamiętać, że choć maluch w tym wieku nie jest już niemowlęciem, to jednak nie jest w stanie samodzielnie ocenić każdego ryzyka związanego z użytkowaniem zabawek. Zabawki dla przedszkolaków posiadają już z zasady małe elementy, które mogą stanowić zagrożenie, jeśli dziecko postanowi wykorzystać je w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Ważne, aby każdorazowo wziąć pod uwagę potrzeby oraz możliwości konkretnego dziecka, a także jego zainteresowania. Zabawki muszą być bezpieczne, ale ich podstawową funkcją jest dostarczanie rozrywki maluchowi. Nawet najbardziej pouczająca i bezpieczna zabawka nie spełni swojego zadania, jeśli nie spodoba się dziecku.

Jak zapewnić dzieciom bezpieczne korzystanie z zabawek?

Kupując bezpieczne zabawki dla trzylatków trzeba pamiętać, że troska o bezpieczeństwo powinna trwać znacznie dłużej. Pamiętając, że inwencja maluchów jest niemal nieograniczona, należy wybierać zabawki stabilne i solidnie wykonane, z mocnych materiałów. Nawet w takim przypadku trzeba jednak co jakiś czas dokonać przeglądu dziecięcych zbiorów.

Zabawki uszkodzone należy naprawić lub wyrzucić. Połamane, popękane lub podarte stanowią zagrożenie dla maluchów. Miękkie pluszaki, szmaciane laleczki i ukochane pluszowe misie trzeba prać w detergentach przeznaczonych do prania ubranek dziecięcych. Pozwoli to nie tylko usunąć widoczne zabrudzenia, ale również pozbyć się bakterii i roztoczy kuchu. Klocki, plastikowe układanki czy dziecięcy sprzęt sportowy również należy co jakiś czas wyczyścić i sprawdzić kompletność.

Podobne artykuły