Porady

Jak dbać o toaletę? Porady na zwalczanie kamienia i osadu

toaleta

Czy wiesz, jak dbać o toaletę? Czy to nie dziwne, rzecz, do której chodzimy codziennie, ale większość z nas nie jest pewna, jak utrzymać toaletę w czystości i bezpieczeństwie. Ten przewodnik pomoże Ci wyczyścić wnętrze i zewnętrzną stronę muszli klozetowej, oraz dowiesz się, jak czyścić toaletę z kamienia, aby pozostała ona świeża i pozbawiona zapachu przez cały dzień.

Wyczyść wnętrze i zewnętrzną stronę miski porcelanowej za pomocą szczotki do WC

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić toaletę, odpowiedź jest naprawdę prosta. Wewnętrzną i zewnętrzną stronę muszli klozetowej można wyczyścić za pomocą szczotki do toalety oraz płynu na kamień i rdzę. Szczotka ta powinna być specjalnie zaprojektowana do czyszczenia toalet, ponieważ jej włosie jest wystarczająco sztywne, aby zepchnąć osad do syfonu, gdzie jest jego miejsce. Po zakończeniu szczotkowania wnętrza miski porcelanowej spłucz ją dużą ilością wody, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystkie pozostałe cząstki zostały spłukane.

Następnie wyczyść wszelkie pozostałości na szczotce do toalety, spłukując ją letnią wodą, jak również pod bieżącą wodą w zlewie.

Zwilż szmatkę octem i przetrzyj obręcz po wewnętrznej stronie toalety

Być może zastanawiasz się, jak umyć toaletę bez używania drażniących chemikaliów. Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym, więc jest skutecznym środkiem czyszczącym dla Twojej toalety. Zwilż szmatkę octem i użyj jej do wytarcia obręczy wewnątrz muszli. Następnie spłucz toaletę, aby spłukać wszelkie pozostałości, a także ostry zapach octu.

Jak czyścić toaletę z kamienia? Użyj wybielacza!

Wybielacz jest skutecznym sposobem na pozbycie się kamienia i osadów. Jednak musisz najpierw dowiedzieć się, czy jest odpowiedni do rodzaju Twojej ubikacji. Zaleca się również używania wybielacza tylko do białych ubikacji — jeśli masz kolorową muszlę, wybielacz może pozostawić jaśniejsze plamy, a tego raczej byś nie chciał.

Użyj sody oczyszczonej do czyszczenia zbiornika toalety

Jeśli nie wiesz, jak umyć toaletę bez używania środków chemicznych, soda jest idealnym rozwiązaniem. Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czyszczącym, który jest bezpieczny do stosowania wokół domu. Możesz nią wyczyścić swoją toaletę, ponieważ jest to dobry środek czyszczący i dezodorant. Wymieszaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 1/2 szklanki ciepłej wody i wyszoruj zbiornik toalety szmatką do czyszczenia.

Użyj pumeksu, aby usunąć plamy rdzy ze zbiornika toalety

Pumeks jest naturalnym materiałem ściernym, który może być użyty do usunięcia plam rdzy ze zbiornika toalety. Użyj ciepłej wody i łagodnego detergentu, do szorowania. Pocieraj wszelkie plamy rdzy, które znajdziesz pumeksem z detergentem, aż całkiem się ich pozbędziesz. Możesz użyć również specjalnego środka do usuwania rdzy.

Kamień i osad gromadzą się w toaletach, jednak łatwo możesz się ich pozbyć

W przypadku kamienia możesz również użyć pumeksu, aby go usunąć. Jeśli chcesz użyć zamiast niego wybielacza, upewnij się, że rozcieńczyłeś go najpierw przed użyciem w muszli klozetowej. Kamień możesz również namoczyć octem i zostawić na noc — przyklej ściereczkę nasączoną octem w miejscu, gdzie jest kamień.

Soda oczyszczona to kolejny dobry środek czyszczący, który może być używany do czyszczenia wnętrza zbiornika toalety (regularnie) lub nawet używany jako środek czyszczący na uparte plamy wewnątrz muszli.

Ładny zapach w toalecie

Posiadanie czystej i pachnącej świeżością łazienki mówi ludziom, że dbasz o higienę. Nie jest więc zaskakujące, że często szukamy nowych sposobów na poprawienie zapachu naszej muszli klozetowej. Najprostszym sposobem na dodanie zapachu, a także zachowanie na co dzień czystości muszli klozetowej jest zawieszenie na jej obrzeżu specjalnych kostek do toalety. Są one dostępne w różnych zapachach (sosnowy, morski, kwiatowy), a dodatkowo zawierają środki czyszczące i dezynfekujące. Przy każdym spłukaniu muszla jest czyszczona.

Aby zachować ładny zapach w ubikacji można również położyć na półce odświeżacz powietrza, który wypełni całe pomieszczenie przyjemnym, świeżym aromatem.

Podsumowanie

Toaleta to ważne pomieszczenie w domu, gdzie każdy z nas spędza trochę czasu w ciągu dnia. Ważne jest, aby dbać o czystość toalety i ją dezynfekować, aby nie zarazić się zarazkami, które się tam znajdują. Sprzątanie toalety nie jest trudne i można to zrobić na wiele sposobów. Mamy nadzieję, że nasze rady, jak dbać o toaletę? Porady na zwalczenie kamienia i osadu  pomogą Ci w codziennym dbaniu o domową toaletę, aby zawsze była czysta i pachnąca.

Podobne artykuły