Porady

Jak zamontować lustro? Praktyczne porady

lustro

Lustro to nieodłączny element każdej łazienki, ale nie tylko. Daje możliwość codziennego wykonywania makijażu, golenia się i kontrolowania wyglądu przed wyjściem do pracy lub szkoły. Odgrywa więc w każdym domu nie tylko praktyczną funkcję, ale także dekoracyjną. Jak zamontować lustro w prawidłowy sposób? Należy uprzedzić, że nie jest to trudne zadanie i każdy powinien poradzić sobie z nim samodzielnie.

Jak zamocować lustro? Najpierw wybierz odpowiednie miejsce

Miejsce na lustro warto zaplanować już podczas etapu projektowania mieszkania. Często bywa, że pozostawia się za mało miejsca, co może uniemożliwiać prawidłowy montaż tego elementu o standardowych rozmiarach, nie mówiąc o większych modelach w innych częściach mieszkania. Może to skutkować koniecznością zamawiania produktu od szklarza, co nie jest tanim rozwiązaniem. A wtedy zajdzie konieczność przeznaczenia na lustro większego budżetu. Właśnie z tego powodu zdecydowanie szybciej powinieneś się zastanowić nad aranżacją pomieszczeń. Przykładowo, w łazience niezwykle istotne jest, aby lustro znajdowało się bezpośrednio nad umywalką – wtedy każdy swobodnie do niego sięgnie wzrostem.

Jak zamontować lustro na ścianie w łazience?

Jeszcze zanim przystąpisz do pracy, przygotuj sobie centymetr lub miarkę, kołki bądź alternatywnie dodatkowy klej do luster. Ponadto przydadzą się taśma maskująca i wiertarka. Ze względu na fakt, że dla niektórych osób najtrudniejszym zadaniem jest zamontowanie lustra na płytkach, właśnie tego będzie dotyczyła widniejąca poniżej instrukcja.

Prace rozpocznij od dobrania odpowiedniej wysokości i dokonania pomiarów. Przede wszystkim warto pamiętać, że centralna część lustra powinna znajdować się na wysokości oczu – najczęściej jest to około 160 cm od podłogi. Weź jednak pod uwagę wzrost domowników. Jeśli z łazienkowego lustra będą korzystać także osoby o niższym wzroście, w tym dzieci, to warto umieścić ten element na niższej wysokości.

Nie obejdzie się bez zastosowania wykrywacza przewodów, co jest istotne ze względów bezpieczeństwa. Dlatego przed wykonaniem nawiertów warto jeszcze skontrolować, czy w ścianie nie przebiegają żadne przewody należące do instalacji gazowej lub elektrycznej. Jeśli w miejscu, gdzie chcesz zamontować lustro, biegną kable, konieczne będzie przyklejenie go na klej albo taśmy montażowe o właściwościach wodoodpornych. Gdy jednak okaże się, że możesz swobodnie wiercić w wybranym miejscu, należy zaznaczyć otwory, które chcesz wykonać i zabezpiecz je za pomocą taśmy maskującej, zapobiegającej pękaniu kafelków podczas wiercenia.

Jak zamocować lustro? Wybór wiertła

Wiele osób zastanawia się, jakie wiertło wybrać. Gdy jesteś właścicielem płytek ceramicznych, warto skorzystać z egzemplarza z diamentową końcówką, przeznaczonego właśnie do szkła i glazury. W przypadku płytek nieszkliwionych lub gresu możesz użyć nawet wiertła do betonu. Pamiętaj też, aby po przewierceniu się przez pierwszą warstwę wymienić narzędzie na pasujące do podłoża, w którym wiercisz. Po wykonaniu otworu oczyść go z nadmiaru pyłu.

Mocowania do luster — jakie kołki?

W przypadku ścian ceglanych oraz betonowych możesz wykorzystać uniwersalne kołki rozporowe o średnicy 6 mm. Nie zapominaj jednak o tym, że wiertło powinno mieć tę samą średnicę. Jeśli planujesz montaż lustra w łazience o dużych rozmiarach, zastosuj narzędzie o średnicy 8 mm i kołki takiej samej wielkości. Ponadto możesz także przed montażem nałożyć z tyłu lustra cienką warstwę kleju, która zapewni skuteczność montażu oraz zwiększy bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i domowników.

Na czas montażu lustra zdecydowanie przyda Ci się pomocnik, którego wsparcie znacznie zminimalizuje ryzyko uszkodzenia zakładanego elementu i łazienkowych kafelków. Gdy nie czujesz się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić tę pracę fachowcowi. Szczególnie jeśli posiadasz więcej luster do zamontowania w domu. Natomiast to właśnie egzemplarze wieszane na kafelkach stanowią największe wyzwanie dla początkujących majsterkowiczów.

Podobne artykuły