Motoryzacja i technologia

Sprawdzenie auta przed zakupem – o czym pamiętać?

Zakup samochodu to zwykle poważny wydatek dla domowego budżetu. Dlatego też wiele osób decyduje się na pojazd używany, który jest znacznie tańszy od tego, który można nabyć w salonie. Jest to jednak ryzykowne posunięcie, albowiem wiele aut posiada wątpliwy stan techniczny. W związku z tym przed zakupem należy zweryfikować jego kondycję, aby później nie być rozczarowanym. Jak to zrobić? Ile kosztuje sprawdzenie auta przed kupnem i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Nadwozie pojazdu

Sprawdzenie auta przed zakupem należy rozpocząć od jego nadwozia. Z biegiem czasu może pojawić się na nim korozja. Warto również zwrócić uwagę na szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii. Jeżeli są one nierówne, może to świadczyć o tym, że auto miało w przeszłości kolizję.

W celu weryfikacji historii pojazdu można posłużyć się także miernikiem lakieru. Warto również zwrócić uwagę na szyby oraz lampy. Jeżeli nie pochodzą one z tego samego roku, oznacza to, że były wymieniane. Dobrze jest także obejrzeć opony i felgi. Może się bowiem tak składać, że ogumienie będzie wymagało wymiany.

Zakup samochodu – sprawdź silnik

Dużą wagę należy przyłożyć do oględzin silnika. Niepokojący powinien być fakt, jeżeli motor jest przesadnie wyczyszczony. W ten sposób właściciel może chcieć ukryć na przykład wycieki oleju. Należy również zbadać poziom płynu chłodniczego.

Sprawdzając auta przed zakupem w Warszawie, warto przyjrzeć się także paskom osprzętu oraz rozrządu. Wiele osób wymienia rozrząd zaraz po zakupie auta, aby mieć pewność co do jego kondycji. Dobrze jest zbadać też stan świec, które odpowiadają za prawidłowe spalanie paliwa.

Wnętrze samochodu

Oglądając samochód, nie można pominąć jego wnętrza. Zniszczone fotele, deska rozdzielcza czy kierownica mogą świadczyć o tym, że pojazd ma bardzo wysoki przebieg. Warto również zwrócić uwagę na łatwość zmiany biegów oraz sprawność poszczególnych przycisków i nawiewów.

Sprawne powinny być także kontrolki, podświetlenie tablicy rozdzielczej i klimatyzacja. Ewentualne awarie tej ostatniej bywają szczególnie kosztowne, dlatego też tak istotne jest sprawdzenie auta przed zakupem np. w Warszawie.

Jazda próbna przed kupnem auta w Warszawie

Trudno wyobrazić sobie zakup używanego samochodu bez jazdy testowej. W jej trakcie należy zwrócić szczególną uwagę na pracę silnika i zawieszenia. Wszelkie szarpnięcia mogą bowiem świadczyć o nieprawidłowym działaniu skrzyni biegów, zużyciu sprzęgła lub dwumasowego koła zamachowego. Układ kierowniczy nie powinien mieć żadnych luzów.

Niezwykle istotna jest również prawidłowa praca systemów bezpieczeństwa. Najlepiej będzie więc wykonać szybki test ich działania. Dla przykładu, jeżeli chodzi o układ ABS, należy rozpędzić samochód, a następnie gwałtownie zahamować. Jeśli nie dojdzie do zablokowania kół, system ten jest sprawny.

Niezbędne dokumenty do zakupu używanego pojazdu

Każdy pojazd powinien mieć komplet dokumentów. Mianowicie, będą to:

  • ubezpieczenie OC,
  • ważne badanie techniczne,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu.

Ponadto warto zwrócić uwagę na numer VIN, który znajduje się na nadwoziu samochodu. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się wiele na temat danego auta i jego historii. Oprócz tego, jeżeli pojazd wyposażony jest w instalację gazową lub hak holowniczy, wówczas informacje o tym fakcie powinny znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.

Sprawdzenie auta przed zakupem – zleć to profesjonalistom

Sprawdzenie samochodu przed zakupem może okazać się dla niektórych osób bardzo trudne. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na rynku działają bowiem firmy, które zajmują się weryfikacją stanu używanych pojazdów, a jedną z nich jest Autotesto. Ile kosztuje sprawdzenie auta przed kupnem? To zależy od zakresu weryfikacji, niemniej jednak jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Sprawdź ofertę Autotesto na stronie https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-warszawa/

Na rynku aut używanych wciąż zdarzają się osoby, które nie są uczciwe i próbują oszukać kupujących. Nabywcy są jednak coraz bardziej świadomi, na co powinni zwrócić uwagę podczas oględzin pojazdu, a także tego, jakie mają prawa. Ponadto coraz chętniej korzystają z pomocy firm zajmujących się weryfikacją stanu technicznego aut. Dzięki temu zakup używanego samochodu staje się znacznie bezpieczniejszy.

Podobne artykuły