Porady

Sportowa rywalizacja ważna w rozwoju

Zwykło się mawiać, że sport to zdrowie. To prawda, ale sport wykazuje także inne zalety. Zdrowa rywalizacja  ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychologiczny dzieci. W jaki sposób sportowa rywalizacja wpływa na rozwój?

Jedynie zdrowa rywalizacja?

Sportowa rywalizacja jest bardzo korzystna dla rozwoju dziecka i przygotowania go do dorosłego życia w przyszłości. Ważne jest jednak, by miała ona zdrowy charakter. Chodzi o to, by dziecko nauczyło się szanować przeciwnika, prowadzić współzawodnictwo oparte na zabawie i pozbawione zazdrości oraz zawiści. Najmłodsi powinni jak najszybciej zrozumieć, że sportowa rywalizacja to zabawa, która stanowi walkę ze swoimi słabościami i pomaga kształcić swoje umiejętności, a przeciwnik nie jest wrogiem, tylko współuczestnikiem zabawy.

Praca w grupie

Sportowa rywalizacja wprowadzana od najmłodszych lat to nauka pracy w grupie. Współdziałanie, praca zespołowa, to wartości, które uczą szukania najlepszych rozwiązań wraz z innymi osobami. Cecha ta może okazać się bardzo przydatna w dorosłym życiu, przy szukaniu pracy oraz wykonywaniu zawodowych obowiązków.

Kształcenie ambicji

Sportowa rywalizacja to chęć odnoszenia zwycięstwa. Dzięki temu, dziecko pragnie rozwijać swoje umiejętności, stawać się coraz lepszym i pokonywać swoje ograniczenia i słabości. To swoiste kształcenie ambicjonalności, która przydatna jest nie tylko w sporcie, ale także w życiu codziennym przy wytyczaniu sobie nowych celów i chęci ich osiągania. To zaleta, która okaże się bezcenna zarówno podczas szkolnej edukacji, jak i pracy zawodowej.

Nauka przegrywania

Życie wymaga pogodzenia się z tym, że nie zawsze będzie nam się wiodło tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Sportowa rywalizacja uczy dzieci od najmłodszych lat godzić się z tym faktem. To nauka przegrywania, przyjmowania porażki i godzenia się z tym, że nie zawsze wszystko nam się uda. To jednocześnie nauka wyciągania wniosków z porażki. Umiejętności takie pomogą dziecku wejść w życie, zrozumieć jego prawidła i lepiej odnaleźć się w sytuacjach, które nie potoczyły się po jego myśli.

Podobne artykuły